Percy Fawcett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Percy Fawcett
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 sierpnia 1867
Torquay
Data śmierci po 29 maja 1925

Percival Harrison Fawcett (ur. 18 sierpnia 1867, zm. po 29 maja 1925) − brytyjski wojskowy, oficer artylerii oraz podróżnik.

Fawcett urodził się w Devon. Jego rodzicami byli Edward B. i Myra Fawcett. Jego o rok starszy brat Edward Douglas Fawcett był wspinaczem, a także autorem powieści przygodowych. Percy Fawcett w 1886 wstąpił do Royal Artillery, służył w mieście Trikunamalaja na Cejlonie. Wtedy poznał swoją późniejszą żonę, Ninę. W 1901 wstąpił do Royal Geographical Society, gdzie odbył szereg kursów i szkoleń, m.in. uczył się kartografii. Następnie odbył - na zlecenie brytyjskiego wywiadu - podróż do Afryki Północnej.

W 1906 po raz pierwszy wyjechał do Brazylii. Royal Geographical Society zostało poproszone o wytyczenie granicy między Brazylią a Boliwią. Fawcett stanął na czele wyprawy wysłanej w tym celu. Łącznie na przestrzeni lat 1906-1924 przewodził siedmiu ekspedycjom. Jeszcze przed I wojną światową doszedł do wniosku, że w Amazonii, na terenie dzisiejszego stanu Mato Grosso, znajduje się zaginione miasto, które nazwał Z. W poszukiwaniach przeszkodził mu wybuch wojny - Fawcett wrócił do Europy i służył w oddziałach artylerii we Flandrii, osiągając stopień podpułkownika i dowodząc brygadą artylerii.

W 1925 wyruszył na swoją ostatnią wyprawę. Ekspedycja, w skład której wchodzili Fawcett, jego syn Jack, Raleigh Rimmell i dwaj brazylijscy przewodnicy, 20 kwietnia wyruszyła z miejscowości Cuiabá. Ostatnia wiadomość od niego pochodziła z końca maja tego roku. W następnych latach nie odnaleziono, mimo podejmowanych prób, ani podróżników, ani ich ciał.

Bibliografia[edytuj]

  • David Grann "Zaginione miasto Z: Amazońska wyprawa tropem zabójczej obsesji", w tłumaczeniu Dominiki Cieśli-Szymańskiej, wydawnictwo W.A.B., 2010 ​ISBN 978-83-7414-765-1