Pete Doherty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Peter Doherty
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 12 marca 1979
Anglia (Hexham)
Instrumenty gitara elektryczna, gitara akustyczna, harmonijka ustna, instrumenty klawiszowe
Gatunki muzyka alternatywna, brytyjski rock, garage rock, indie rock
Aktywność od 1997
Powiązania The Libertines, Babyshambles
Instrument
Epiphone Coronet
Zespoły
Babyshambles
Strona internetowa

Peter Daniell Doherty (ur. 12 marca 1979) – brytyjski muzyk rockowy, znany głównie z zespołu The Libertines, w którym był gitarzystą i wokalistą. Po rozpadzie grupy założył zespół Babyshambles.

Z zespołem The Libertines nagrał trzy albumy: Up the Bracket (2002), The Libertines (2004) oraz Anthems For Doomed Youth (2015).

Po rozpadzie grupy Carl Barat założył zespół Dirty Pretty Things, a Doherty założył grupę Babyshambles. Oficjalny skład grupy to Pete Doherty, Drew McConnell, Mick Whitnall i Adam Ficek.

W 2008 Pete Doherty z powodu swojego uzależnienia został skazany na 14 tygodni więzienia. Po 29 dniach został zwolniony warunkowo, gdyż testy wykazały, że nie zażywał narkotyków[1].

9 marca 2009[2] wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany Grace/Wastelands. Premiera została poprzedzona singlem Last of the English Roses oraz wsparta wieloma koncertami w ciągu roku.

Po odwołanym koncercie formacji Babyshambles w roku 2007 w Warszawie artysta miał wystąpić w Polsce 11 czerwca 2010 w warszawskim Amfiteatrze na Bemowie, ale występ ten również został odwołany. Jako powód podano problemy niezależne od organizatora.

W 2007 roku jego obrazy z serii Bloodworks zostały wystawione w galerii Bankrobber w Londynie[3].

Młodość[edytuj]

Pete urodził się w  Hexham, Northumberland jako drugie z trzech dzieci. Jego matką jest pielęgniarka i kapral Jacqueline (née Michels), a ojcem  Peter John Doherty - ksiądz i major w Brytyjskiej Armii. Jego pradziadek ze strony ojca był Irlandczykiem, pradziadek ze strony matki Żydem (dziecko imigrantów z Rosji i Francji), a prababcia ze strony matki była brytyjskiego pochodzenia. Doherty był wychowywany w duchu chrześcijańskim. Ze względu na pracę ojca razem z siostrami Amy Jo i Emily wzrastał w wielu wojskowych garnizonach (Catterick, Belfast, Wildenrath Barracks w zachodnich Niemczech, Bedworth, Dorset i Larnaca). To właśnie w Dorset nauczył się grać na gitarze, by zaimponować Emily Baker - koleżance z klasy.

Po gimnazjum zdał GCSE otrzymując najlepsze oceny (A) z 11 przedmiotów. Również z matury z 2 przedmiotów dostał A. W wieku 16 lat wygrał konkurs z poezji i wyruszył na trasę do Rosji organizowaną przez British Council.

Po maturze przeniósł się do mieszkania prababci w Londynie, co według niego było jego przeznaczeniem. Znalazł pracę na cmentarzu we Willesden, w której przez większość czasu pisał i czytał siedząc na nagrobkach. Osiemnastoletni Doherty pokazał się w wywiadzie z MTV w dniu wydania płyty Oasis o nazwie Be Here Now. Studiował literaturę angielską na Queen Mary, University of London, jednak odszedł po ukończeniu pierwszego roku. Następnie przeprowadził się do londyńskiego mieszkania razem z kolegą Carl Barât'em, który wcześniej studiował z jego siostrą.

Filmografia[edytuj]

  • Amy (2015, film dokumentalny, reżyseria: Asif Kapadia)[4]

Przypisy

  1. [1] Zwolnienie warunkowe (ang.)
  2. Witek Kociniak: Solowy Doherty Gotowy (pol.). [dostęp 14 stycznia 2009].
  3. Pete Doherty’s bleeding art | Mail Online
  4. Amy (2015) (pol.). Filmweb. [dostęp 2016-04-07].