Petro Bałabujew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Petro Bałabujew
Петро Балабуєв
Data i miejsce urodzenia 23 maja 1931
Wałujsk, obwód ługański
Data i miejsce śmierci 17 maja 2007
Kijów
Zawód, zajęcie konstruktor lotniczy
Sign of Petr V. Balabuyev.png
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Bohater Ukrainy "Orderu Państwa" Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Za Zasługi I klasy (Ukraina) Order Za Zasługi II klasy (Ukraina) Order Za Zasługi III klasy (Ukraina) Order Księcia Jarosława Mądrego V klasy Order Przyjaźni

Petro Wasylowycz Bałabujew (ukr. Петро Васильович Балабуєв, ros. Пётр Васильевич Балабуев, ur. 23 maja 1931 w chutorze Wałujsk, obecnie w obwodzie ługańskim, zm. 17 maja 2007 w Kijowie) – radziecki i ukraiński konstruktor lotniczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1954 ukończył Charkowski Instytut Lotniczy, później pracował w biurze konstruktorskim O. Antonowa jako inżynier konstruktor, później m.in. szef warsztatu, kierowniczy inżynier, zastępca głównego konstruktora i szef filii OKB (Specjalnego Biura Konstruktorskiego) seryjnej fabryki w Taszkencie. W 1965 został dyrektorem fabryki nr 573 (w 1966 przemianowanego na Kijowski Zakład Mechaniczny, KMZ) Ministerstwa Przemysłu Lotniczego ZSRR, był głównym konstruktorem podczas tworzenia samolotu transportowego An-124 Rusłan, który znalazł szerokie zastosowanie. Później był I zastępcą generalnego konstruktora. Brał udział w utworzeniu i modyfikowaniu ok. stu modeli samolotów Antonow. Od 1984 do 1991 był generalnym konstruktorem KMZ im. Antonowa, a od 1991 do 2005 generalnym konstruktorem Lotniczego Kompleksu Naukowo-Technicznego im. Antonowa. W 1994 wystąpił z inicjatywą skonstruowania regionalnego samolotu pasażerskiego nowej generacji An-140, później kierował pracami nad nim. Był doktorem nauk technicznych (od 1978) i profesorem. W 1998 otrzymał honorowe obywatelstwo Kijowa.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

I inne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]