Oleg Antonow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oleg Antonow na ukraińskim znaczku pocztowym z 2006 roku

Oleg Konstantinowicz Antonow (ur. 25 stycznia?/7 lutego 1906 w Troicy, zm. 4 kwietnia 1984 w Kijowie) – radziecki konstruktor lotniczy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Swój pierwszy szybowiec Gołub (Gołąb) zbudował w 1924 r. W dwa lata później został studentem Instytutu Politechnicznego w Leningradzie. Kontynuował projektowanie szybowców, a po ukończeniu studiów podjął pracę w nowej Moskiewskiej Fabryce Szybowców, gdzie został głównym konstruktorem. W 1938 r. przeszedł do biura konstrukcyjnego Jakowlewa do prac nad lekkim samolotem STOL OKA-58 Aist (była to kopia niemieckiego samolotu Fi-56 Storch). Krótko potem zaangażował się w projekt A-7 – jednego z pierwszych szybowców do transportu wojska. W 1946 r. w ZSRR utworzono biuro konstrukcyjne Antonowa, gdzie powstała rodzina samolotów transportowych i pasażerskich – An-2, An-8, An-10, An-12, An-14, An-22, An-24, An-26, An-28 i An-124 („Rusłan”). Będący rozwinięciem tego ostatniego An-225 („Mrija”) jest od połowy lat 80. XX wieku największym i najcięższym samolotem na świecie.

Antonow jest też znany ze skonstruowania szybowca KT, który był zwykłym seryjnym radzieckim czołgiem T-60 z doczepionymi płatami nośnymi. Szybowiec miał być sterowany przez załogę czołgu poruszającą lufą i wieżyczką. W 1942 roku czołg-szybowiec KT wzbił się pierwszy raz w powietrze. Mimo to, pomysłu nie wykorzystano w czasie II wojny światowej.

Został odznaczony m.in. Medalem „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej, trzykrotnie Orderem Lenina, Orderem Rewolucji Październikowej, Orderem Czerwonego Sztandaru Pracy oraz Orderem Wojny Ojczyźnianej I klasy. Laureat Nagrody Stalinowskiej (1952) i Nagrody Leninowskiej (1962).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]