Piękna Helena (deser)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piękna Helena (fr. Poire belle Hélène) – klasyczny deser z użyciem gruszek, wymyślony przez Auguste'a Escoffiera i podany po raz pierwszy w 1865 roku. Nazwa wywodzi się od popularnej wówczas operetki Jacques'a Offenbacha pod tym samym tytułem.

Operetka Offenbacha po premierze w 1864 r. cieszyła się wielkim powodzeniem wśród paryżan, co zaowocowało wysypem w stołecznych restauracjach dań nawiązujących do imienia Heleny Trojańskiej (np. befsztyki Pięknej Heleny z jabłkami i karczochami lub mus Pięknej Heleny z kurczęcia w szparagach, obłożony truflami). Wiele z nich obecnie zostało już zapomnianych, jednak największą sławę zdobył deser, chętnie spożywany po spektaklach teatralnych.

Gruszki na poire belle Hélène obgotowuje się w syropie i schładza, a następnie umieszcza w salaterce lub pucharku, polewa gorącym sosem czekoladowym, okłada kulkami waniliowych lodów i garniruje migdałami obranymi ze skórki (w całości). Możliwe jest dodanie kandyzowanych kwiatów fiołka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hanna Szymanderska, Kobiece udka i inne potrawy o osobliwych nazwach, Warszawa: Prószyński i Spółka, 2002, s. 5, ISBN 83-7337-085-4, OCLC 751563190.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]