Piekary (Legnica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy osiedla Legnicy. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Osiedle Piekary
Ilustracja
Widok z Ronda Niepodległości
Państwo  Polska
Miasto Legnica
Data budowy 1979–1991
Położenie na mapie Legnicy
Mapa lokalizacyjna Legnicy
Osiedle Piekary
Osiedle Piekary
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Osiedle Piekary
Osiedle Piekary
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Osiedle Piekary
Osiedle Piekary
Ziemia51°12′07,84″N 16°12′46,41″E/51,202178 16,212892

Piekaryosiedle we wschodniej części Legnicy, powstawało w latach 1981-1991, oddalone 4 kilometry od Centrum miasta.

Osiedle ma 4 główne ulice: Sudecka, Iwaszkiewicza oraz Rondo Niepodległości, które przecinają ulice Piłsudskiego oraz Sikorskiego.

Zabudowa[edytuj | edytuj kod]

Osiedle jest podzielone na:

  • Piekary A
  • Piekary B
  • Piekary C

Jednostka Piekary "A" oraz "C" zabudowana jest wieżowcami do 13 kondygnacji. Jednostka "B" zabudowana jest blokami do 5 kondygnacji, wykonana zabudowa jest z wielkiej płyty[1].

Najstarszą częścią, jest jednostka A.

Tereny przy ulicy Sudeckiej zabudowane są domami jednorodzinnymi - jednostka B. Na osiedlu znajdują się 2 rzymskokatolickie parafie: pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa; znajduje się tu również Dom Modlitwy Zielonoświątkowców.

Budynki oświatowe to: Prywatna Szkoła Podstawowa, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, Szkoły Podstawowe nr 16, 17 oraz 20, Zespół Szkół Integracyjnych, Gimnazjum nr 2 oraz 9, znajdują się także żłobki i przedszkola. Na osiedlu prowadzony jest Dom Kultury oraz filia Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Na osiedlu działa kryta pływalnia, oraz filia biblioteki. Przy ulicy Iwaszkiewicza znajduje się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy oraz przychodnie i Szpital Onkologiczny[2].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Główną ulicą w osiedlu jest Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego, która łączy osiedle z centrum miasta, oraz ulica Generała Władysława Sikorskiego, która prowadzi do drogi krajowej nr 94. Małą obwodnicę osiedla stanowią ulice Jarosława Iwaszkiewicza oraz Sudecka.

W Osiedlu znajdują się dwie pętle autobusowe - przy ulicy Śląskiej, przebiegają przez nią linie autobusowe MPK Legnica: (2,3), oraz przy ulicy Jarosława Iwaszkiewicza, linie: (3, 6, 8, 15, 16, 18, 23, 24, N1). Przez osiedle prowadzą także trasy linia N2.

Przy ulicy Koskowickiej, w pobliżu wiaduktu drogowego w ciągu Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajduje się kolejowy przystanek osobowy Legnica Piekary.

Inwestycje[edytuj | edytuj kod]

Na jednostce Piekary B powstaje osiedle mieszkaniowe – Osiedle Sudeckie oraz osiedle Magnolia.

Przez Osiedle Piekary planowane jest poprowadzenie obwodnicy miasta na istniejącej już ulicy Sikorskiego do ulicy Jaworzyńskiej; inwestycja rozpoczęła się w 2008 roku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Panorama na ul. Jastruna - widok od ul. Gombrowicza
Panorama na ul. Jastruna - widok od ul. Gombrowicza