Przedmieście Głogowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Legnicy Przedmieście Głogowskie
Część miasta Legnicy
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Miasto Legnica
W granicach Legnicy 1873
Kod pocztowy 59-220
Tablice rejestracyjne DL
Położenie na mapie Legnicy
Mapa lokalizacyjna Legnicy
Przedmieście Głogowskie
Przedmieście Głogowskie
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Przedmieście Głogowskie
Przedmieście Głogowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Przedmieście Głogowskie
Przedmieście Głogowskie
Ziemia51°13′18″N 16°09′33″E/51,221719 16,159267
Portal Portal Polska

Przedmieście Głogowskie – dzielnica Legnicy położona w północnej części miasta, teren przyłączony do miasta w 1873 roku[1].

Głównymi ulicami są: ulica Brama Głogowska, Leszczyńska, Bydgoska, Poznańska – prowadząca do obwodnicy miasta, Głogowska i Słubicka. Na północy, zachodzie i południu dzielnicy przebiegają linie kolejowe, po zachodniej i południowej stronie płynie rzeka Czarna Woda, nad którą są przerzucone 3 mosty drogowe, 1 kładka piesza.

Komunikacja miejska porusza się ulicami Poznańską, Głogowską i Słubicką, Bramą Głogowską oraz Bydgoską, gdzie łącznie znajduje się 9 przystanków. Przy ulicy Poznańskiej, obok chłodni znajduje się pętla autobusowa.

Po zachodniej stronie ulokowały się firmy oraz hurtownie, na północy za linią kolejową znajduje się chłodnia, Centrum Chemiczne oraz przedsiębiorstwa. Starsza część dzielnicy (ulice: Głogowska, Prusa, Kochanowskiego, Kraszewskiego, Łokietka, Skłodowskiej-Curie, Rybacka, Okólna, Garncarska i Brama Głogowska) zabudowana jest kamienicami 4 i 5-kondygnacyjnymi, zaś nowsza jej część to wille oraz bloki 5-kondygnacyjne z wielkiej płyty. Obręb pomiędzy ulicami Bydgoską, Poznańską a torami kolejowymi jest zabudowany budynkami przejętymi po dawnych koszarach.

Znajduje się tu Park Gdański o powierzchni 1,3 ha, który powstał w 1892 roku, oraz miejskie kąpielisko Kormoran o powierzchni 15 ha. W 2008 roku kąpielisko zostało gruntownie odnowione i przystosowane do obiektu rekreacyjnego[2].

Dzielnica graniczy z:

Ważniejsze obiekty publiczne:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]