Pieszczany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pieszczany
Ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Słowacja
Kraj Trnavsky vlajka.svg trnawski
Burmistrz Miloš Tamajka
Powierzchnia 44,20 km²
Wysokość 162 m n.p.m.
Populacja (2004)
• liczba ludności
• gęstość

30 463
689 os./km²
Nr kierunkowy 0 33
Kod pocztowy 921 01
Tablice rejestracyjne PN
Położenie na mapie kraju trnawskiego
Mapa lokalizacyjna kraju trnawskiego
Pieszczany
Pieszczany
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Pieszczany
Pieszczany
Ziemia48°35′30″N 17°49′56″E/48,591667 17,832222
Strona internetowa

Pieszczany (słow. Piešťany, węg. Pöstyén, niem. Pistyan/Pistian, na przełomie XIX i XX w. również [Bad] Püschtin) – uzdrowisko na Słowacji, ok. 86 km na północ od Bratysławy i 40 km na południe od Trenczyna, przy autostradzie D1, u podnóża pasma górskiego Považský Inovec nad Wagiem.

Znane, dzięki unikalnemu składowi wód termalnych, których właściwości znane są co najmniej od średniowiecza (pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1113 r., a o Pieszczanach jako uzdrowisku z 1642 r.). Jednak rozwój największy rozwój uzdrowiska nastąpił w XIX wieku i wiąże się z rodziną Alexandra Wintera, który zainicjował budowę szeregu budynków sanatoryjnych oraz zakładów przyrodo-leczniczych. Główna część uzdrowiska znajduje się na wyspie (słow. Kúpeľny ostrov) położonej pomiędzy odnogami Wagu. Do zabiegów stosuje się wysoko zmineralizowane (ok. 1500 mg związków mineralnych na litr) wody głębinowe o temperaturze sięgającej 68 °C (po ich uprzednim schłodzeniu). Źródło Torkoš o temperaturze wody 68,2 °C, której wiek ocenia się na 26–28 tys. lat, jest uważane za najcieplejsze źródło termalne Słowacji. Ponadto stosuje się okłady błotne, a pacjenci poddawani są gimnastyce leczniczej. Symbolem uzdrowiska jest rzeźba umieszczona na Moście z kolumnadą (słow. Kolonádový most) przedstawiająca chorego łamiącego i odrzucającego kule. Most ten, wybudowany w latach 1930–1933 jest przykładem funkcjonalizmu w architekturze.

W pochodzącym z 1912 roku hotelu Thermia Palace, w lutym 1917 r. odbyło się w czasie I wojny światowej spotkanie trzech cesarzy: niemieckiego Wilhelma II, austriackiego Karol I i bułgarskiego Ferdynanda I. W hotelu mieszkał w tym czasie cesarz Karol I, a dla jego wygody otwarto w nim urząd pocztowotelegraficzny.

W dniach 12–13 września 2008 r. w mieście odbył się szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, dla upamiętnienia spotkania uroczyście uruchomiono fontannę nazwaną imionami czterech prezydentów[1][2].

Samo miasto liczy około 30 tysięcy mieszkańców, poza częścią uzdrowiskową na wyspie i ulicą Wintera zabudowane jest blokowiskami z drugiej połowy XX w. Jest siedzibą firmy CHIRANA produkującej m.in. fotele dentystyczne (tzw. unity). Na południe od miasta sztuczny zbiornik wodny Sľňava kończący kaskadę elektrowni wodnych wybudowanych na Wagu. Miejscowość ma statystycznie najwięcej słonecznych dni w całej Słowacji i charakteryzuje się łagodnym klimatem.

Sport[edytuj]

Urodzeni w Pieszczanach[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy