Piotr Hertel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Hertel
Data i miejsce urodzenia

19 maja 1936
Łódź

Data i miejsce śmierci

19 listopada 2010
Łódź

Zawód

kompozytor muzyki filmowej

Gwiazda Piotra Hertla w łódzkiej Alei Gwiazd

Piotr Hertel (ur. 19 maja 1936 w Łodzi, zm. 19 listopada 2010 tamże[1]) – polski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej.

Twórca muzyki do piosenek, np. „Parasolki” i „Moja bezsenność” do słów Janusza Słowikowskiego, a także autor muzyki do seriali dla dzieci, m.in. produkcji Studia Filmowego Se-ma-for: Miś Uszatek, Przygody Gapiszona, Mały pingwin Pik-Pok czy Trzy misie i Plastusiowy pamiętnik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w PWSM w Łodzi fortepian w klasie H. Ilcewicz, później Z. Szymonowicza, a następnie kompozycję w klasie T. Paciorkiewicza. W 1972 roku ukończył studia kompozytorskie u T. Kiesewettera. Od 1992 roku prowadził w macierzystej uczelni zajęcia w Studiu Komputerowym Muzyki Elektronicznej, którego był współzałożycielem i kierownikiem. W latach 1992–1997 wykładał w łódzkiej PWSFTViT, gdzie prowadził zajęcia z interpretacji piosenki. Przez ponad trzydzieści lat do 1997 roku sprawował funkcję kierownika muzycznego w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi.

Komponowaniem zajął się na przełomie lat 50. i 60. W 1956 roku był jednym ze współzałożycieli Studenckiego Teatru Satyryków „Pstrąg”, w którym działał do roku 1967 jako kompozytor, pianista i reżyser. Współpracował z teatrami w Łodzi, Warszawie (Teatr Powszechny, Teatr Nowy, Teatr Dramatyczny), Katowicach (Teatr Śląski), Szczecinie (Teatr Współczesny), z łódzkim i warszawskim Teatrem Telewizji, a ponadto teatrami w Zielonej Górze, Opolu, Płocku i w byłej Jugosławii (Zenica, Mostar, Sarajewo). Współpracował z takimi reżyserami jak Jerzy Antczak, Józef Gruda, Jerzy Afanasjew, Jerzy Grzegorzewski, Jan Maciejowski, Maciej Prus, Bogdan Hussakowski. W dorobku Piotra Hertla znajduje się kilkanaście komedii muzycznych i musicali, wystawianych m.in. w teatrach muzycznych Łodzi i Gdyni.

Pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi.

W maju 2012 w Alei Gwiazd w Łodzi odsłonięto gwiazdę upamiętniającą Piotra Hertla[2].

Kompozytor muzyki do filmów[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Akademia Muzyczna w Łodzi: Zmarł Piotr Hertel. 2010-11-20. [dostęp 2010-11-20].
  2. Jakub Wiewiórski: Gwiazda Piotra Hertla odsłonięta. portalfilmowy.pl, 2012-05-21. [dostęp 2015-04-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]