Piotr Jurowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Jurowski
Data urodzenia 23 sierpnia 1965
Doktor habilitowany nauk medycznych
Specjalność: okulistyka
Alma Mater WAM
Doktorat 2000 – medycyna
WAM
Habilitacja 2007 – medycyna
UM w Łodzi
Nauczyciel akademicki
Uczelnia UM w Łodzi

Piotr Jurowski (ur. 23 sierpnia 1965[1]) – polski okulista, doktor habilitowany medycyny, adiunkt i profesor nadzwyczajny w II Katedrze Chorób Oczu Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dyplom lekarski zdobył na Wydziale Lekarskim łódzkiej Wojskowej Akademii Medycznej (WAM) i na tej uczelni został zatrudniony. Doktoryzował się w 2000 roku na podstawie pracy "Ocena stężenia tlenku azotu w cieczy wodnistej w warunkach fizjologicznych oraz po usunięciu soczewki i wszczepieniu twardych i miękkich (zwijalnych) sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych w badaniach doświadczalnych u królika". Habilitował się w 2007 roku na podstawie oceny dorobku i rozprawy "Ocena czynników stabilizujących struktury wewnątrzgałkowe przed urazem termicznym w czasie pracy fakoemulsyfikatora, w badaniach doświadczalnych u królika"[2].

Pracuje jako adiunkt i profesor nadzwyczajny w II Katedrze Chorób Oczu oraz w Klinice Okulistyki i Rehabilitacji Wzrokowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 im. WAM w Łodzi (Katedrą i Kliniką kieruje Roman Goś)[3].

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (oddział łódzki, sekcja chirurgii zaćmy i chirurgii refrakcyjnej, członek zarządu głównego)[4].. W 2012 roku został redaktorem naczelnym w zakresie zaćmy w ramach internetowego serwisu edukacyjnego dla lekarzy okulistów utworzonego przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne wraz z wydawnictwem Elsevier. Zasiada w radzie naukowej kwartalnika "OphthaTherapy. Terapie w okulistyce"[5].

W pracy klinicznej i badawczej specjalizuje się w diagnostyce i chirurgicznym leczeniu zaćmy. Swoje prace publikował w czasopismach krajowych i zagranicznych, m.in. w Klinice Ocznej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polskie Towarzystwo Okulistyczne. monitorfirm.pl. [dostęp 2016-05-30].
  2. Wydana w formie monografii w 2007 roku - ​ISBN 978-83-88940-74-3
  3. Kliniki i Oddziały. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej - Centralny Szpital Weteranów. [dostęp 2015-04-03].
  4. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. PTO. [dostęp 2015-07-25].
  5. OphthaTherapy. Terapie w okulistyce. [dostęp 2017-07-31].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]