Piotr Kałużny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Kałużny
Instrumenty fortepian
instrumenty klawiszowe
Gatunki muzyka rozrywkowa
Zawód pianista
klawiszowiec
kompozytor
aranżer
dyrygent
wykładowca
publicysta
Aktywność od końca lat 60 XX w.
Powiązania Orkiestra Rozrywkowa PR i TV pod dyr. J. Miliana
Orkiestra Rozrywkowa PR i TV pod dyr. Z. Górnego
Hanna Banaszak
Eleni
Krzysztof Krawczyk
Danuta Rinn
Zdzisława Sośnicka
Urszula Sipińska
Bolter
Wojciech Olszewski
Krzesimir Dębski

Piotr Kałużnypolski pianista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer, dyrygent, wykładowca, publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zaczynał na przełomie lat 60. i 70. XX w. jako klawiszowiec w poznańskich zespołach rockowych (m.in. Sekwens, którego był również liderem i kompozytorem – laureat I nagrody na I WRM Jarocin'70 i Aspekt)[1]. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego (1972), współpracował z Teatrem Nowym w Poznaniu (skomponował m.in. muzykę do spektakli A jak królem, a jak katem będziesz i Giganci z gór w reżyserii Izabeli Cywińskiej), jest także autorem muzyki do wielu filmów animowanych i spektakli telewizyjnych (m.in. ABC Rozrywki w reżyserii Stefana Mroczkowskiego). W latach 1974-1978 był pianistą, kompozytorem, aranżerem i drugim dyrygentem w Orkiestrze Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyr. Jerzego Miliana, zaś w latach 1978-1990 pianistą, kompozytorem i aranżerem w Orkiestrze Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyr. Zbigniewa Górnego. Nagrał kilkadziesiąt płyt z orkiestrami, chórami i zespołami, a także z gwiazdami polskiej piosenki. Byli to m.in.: Hanna Banaszak, Eleni, Krzysztof Krawczyk, Danuta Rinn, Zdzisława Sośnicka, Urszula Sipińska[2], czy Bolter[3]. Był kierownikiem muzycznym Kabareciarni Zenona Laskowika i członkiem big-bandu Alex Band pod dyr. Aleksandra Maliszewskiego. Współpracuje z Janem Izbińskim[4], nagrał trzy albumy solowe (Pieśni pasyjne (impresje fortepianowe)[5] z 2007, John Coltrane- piano jazz trio & piano jazz solo z 2009[6] i płytę projektu Between Friends pt. Tribute to Jerzy Milian z 2014[7]). Ma na swym koncie także wiele projektów autorskich i współautorskich, m.in. albumy zespołów: Vintage Band, Classic Jazz Quartet i Kakapo, a także trio jazzowe wespół z basistą Zbigniewem Wromblem i perkusistą Krzysztofem Przybyłowiczem, koncert Kolędy, jazz piano solo, czy własny benefis. Przez wiele lat wykładał na letnich warsztatach jazzowych, m.in. w Pułtusku i w Chodzieży. Bywa jurorem konkursów muzycznych – klasycznych i rozrywkowych. Brał udział w obradach jury wielu festiwali, m.in. festiwalu big-bandów w Nowym Tomyślu. Jest autorem podręcznika Skale muzyczne we współczesnej harmonii tonalnej, publikuje w miesięczniku Muzyk FCM i w Jazz Forum. Wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kilkunastu lat pianista ściśle współpracuje z poznańskim klubem Pod Pretekstem. Właśnie tam w 2006 roku odbył się benefis Piotra Kałużnego, w którym wzięli udział m.in.: Joanna Waluszko, Classic Jazz Quartet, zespół Kakapo z Szymonem Rogalskim, Wielka Łódź, Jan Izbiński, Vintage Band i Maciej Sikała.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Przybylski: Orlicki Eugeniusz – gitara basowa (pol.). wojciechskowronski.pl, 2010-01-13, poprawiono: 2017-09-21. [dostęp 2019-05-18].
  2. Urszula Sipińska – Nie zapomniałam... (ang.). www.discogs.com/. [dostęp 2019-05-18].
  3. Bolter – Więcej słońca (ang.). www.discogs.com/. [dostęp 2019-05-18].
  4. JAN „IZBA” IZBIŃSKI I PIOTR KAŁUŻNY: URODZINY RAYA CHARLESA (pol.). bluenote.poznan.pl. [dostęp 2019-05-18].
  5. Marek Zaradniak: Muzyka: Rekolekcje z Piotrem Kałużnym przy fortepianie (pol.). gloswielkopolski.pl, 2009-04-08. [dostęp 2019-05-18].
  6. Piotr Kałużny – Biografia (pol.). www.last.fm/pl. [dostęp 2019-05-18].
  7. Piotr Kałużny (ang.). rateyourmusic.com. [dostęp 2019-05-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]