Piotr Kałużny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Kałużny
Instrumenty

fortepian
instrumenty klawiszowe

Gatunki

muzyka rozrywkowa

Zawód

pianista
klawiszowiec
kompozytor
aranżer
dyrygent
wykładowca
publicysta

Aktywność

od końca lat 60 XX w.

Powiązania

Orkiestra Rozrywkowa PR i TV pod dyr. J. Miliana
Orkiestra Rozrywkowa PR i TV pod dyr. Z. Górnego
Hanna Banaszak
Eleni
Krzysztof Krawczyk
Danuta Rinn
Zdzisława Sośnicka
Urszula Sipińska
Bolter
Wojciech Olszewski
Krzesimir Dębski

Piotr Kałużnypolski pianista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer, dyrygent, wykładowca, publicysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zaczynał na przełomie lat 60. i 70. XX w. jako klawiszowiec w poznańskich zespołach rockowych (m.in. Sekwens, którego był również liderem i kompozytorem – laureat I nagrody na I WRM Jarocin'70 i Aspekt)[1]. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego (1972), współpracował z Teatrem Nowym w Poznaniu (skomponował m.in. muzykę do spektakli A jak królem, a jak katem będziesz i Giganci z gór w reżyserii Izabeli Cywińskiej), jest także autorem muzyki do wielu filmów animowanych i spektakli telewizyjnych (m.in. ABC Rozrywki w reżyserii Stefana Mroczkowskiego). W latach 19741978 był pianistą, kompozytorem, aranżerem i drugim dyrygentem w Orkiestrze Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyr. Jerzego Miliana, zaś w latach 19781990 pianistą, kompozytorem i aranżerem w Orkiestrze Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyr. Zbigniewa Górnego. Nagrał kilkadziesiąt płyt z orkiestrami, chórami i zespołami, a także z gwiazdami polskiej piosenki. Byli to m.in.: Hanna Banaszak, Eleni, Krzysztof Krawczyk, Danuta Rinn, Zdzisława Sośnicka, Urszula Sipińska[2], czy Bolter[3]. Był kierownikiem muzycznym Kabareciarni Zenona Laskowika i członkiem big-bandu Alex Band pod dyr. Aleksandra Maliszewskiego. Współpracuje z Janem Izbińskim[4], nagrał trzy albumy solowe (Pieśni pasyjne (impresje fortepianowe)[5] z 2007, John Coltrane- piano jazz trio & piano jazz solo z 2009[6] i płytę projektu Between Friends pt. Tribute to Jerzy Milian z 2014[7]). Ma na swym koncie także wiele projektów autorskich i współautorskich, m.in. albumy zespołów: Vintage Band, Classic Jazz Quartet i Kakapo, a także trio jazzowe wespół z basistą Zbigniewem Wromblem i perkusistą Krzysztofem Przybyłowiczem, koncert Kolędy, jazz piano solo, czy własny benefis. Przez wiele lat wykładał na letnich warsztatach jazzowych, m.in. w Pułtusku i w Chodzieży. Bywa jurorem konkursów muzycznych – klasycznych i rozrywkowych. Brał udział w obradach jury wielu festiwali, m.in. festiwalu big-bandów w Nowym Tomyślu. Jest autorem podręcznika Skale muzyczne we współczesnej harmonii tonalnej, publikuje w miesięczniku Muzyk FCM i w Jazz Forum. Wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od kilkunastu lat pianista ściśle współpracuje z poznańskim klubem Pod Pretekstem. Właśnie tam w 2006 roku odbył się benefis Piotra Kałużnego, w którym wzięli udział m.in.: Joanna Waluszko, Classic Jazz Quartet, zespół Kakapo z Szymonem Rogalskim, Wielka Łódź, Jan Izbiński, Vintage Band i Maciej Sikała.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Przybylski: Orlicki Eugeniusz – gitara basowa. wojciechskowronski.pl, 2010-01-13, poprawiono: 2017-09-21. [dostęp 2019-05-18]. (pol.).
  2. Urszula Sipińska – Nie zapomniałam.... discogs.com/. [dostęp 2019-05-18]. (ang.).
  3. Bolter – Więcej słońca. discogs.com/. [dostęp 2019-05-18]. (ang.).
  4. JAN „IZBA” IZBIŃSKI I PIOTR KAŁUŻNY: URODZINY RAYA CHARLESA. bluenote.poznan.pl. [dostęp 2019-05-18]. (pol.).
  5. Marek Zaradniak: Muzyka: Rekolekcje z Piotrem Kałużnym przy fortepianie. gloswielkopolski.pl, 2009-04-08. [dostęp 2019-05-18]. (pol.).
  6. Piotr Kałużny – Biografia. last.fm/pl. [dostęp 2019-05-18]. (pol.).
  7. Piotr Kałużny. rateyourmusic.com. [dostęp 2019-05-18]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]