Piotr Montygerdowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Montygerdowicz
Herb
Wadwicz
Data śmierci zm. po 1456
Ojciec Montygerd
Dzieci

Jan

Piotr Montygerdowicz herbu Wadwicz (zm. po 1456) – marszałek ziemski lit. (od 1433), namiestnik nowogrodzki (od ok. 1424), starosta podolski (1418), marszałek nadworny w. ks. Witolda (1422), starosta kopylski (od 1435), członek rady panów litewskich

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn bojara litewskiego Montygerda, namiestnika połockiego (ok. 1396–1409).

W 1413 na mocy unii horodelskiej przyjęty w poczet polskiej szlachty i adoptowany przez Jana Mężyka z Dąbrowy do rodu herbowego Wadwiczów.

Odgrywał znaczną rolę na Litwie w I poł.  XV w. Stronnik Świdrygiełły na początku jego rządów. Doprowadził do przymierza z chanem Ul Machmetem i wzmocnienie pozycji Świdrygiełły w sporze z Koroną o Podole (1431). Uczestniczył w układach skistymońskich z zakonem krzyżackim (1431). Podpisał w Łucku akt rozejmu z Korona (1431) i przymierza z Zakonem (1432). Wkrótce przystąpił do opozycji wobec Świdrygiełły skupiającej się wokół ks. Zygmunta Kiejstutowicza. Dowodził wojskiem w. ks. Zygmunta Kiejstutowicza w wojnie ze Świdrygielłą. Za czasów Kazimierza Jagiellończyka występował przeciw unifikacji z Koroną.

Miał znaczący głos w litewskiej radzie panów.

Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną miał syna Jana, po którym miał wnuka Piotra Janowicza Montygerdowicza (ojca Zofii za hetmanem Stanisławem Kiszką).

Drugą żoną była księżna łoska Anna, córka księcia Fiodora Korybutowicza i Anastazji. Małżeństwo było bezdzietne. Po śmierci Piotra, Anna wyszła ponownie za mąż za ks. Janusza. Anna Januszowa zapisała Łosk wnukowi swego pierwszego męża – Piotrowi Janowiczowi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Montygerdowicz [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. 21, s. 674-5