Piotr Selim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Selim
Ilustracja
Piotr Selim (pierwszy z lewej, siedzi za klawiaturą) z zespołem Federacja. Sierpień 2007
Imię i nazwisko Piotr Chilimoniuk
Data i miejsce urodzenia 5 sierpnia 1973
Parczew
Instrumenty fortepian, syntezator
Zawód kompozytor wokalista pianista

Piotr Selim, właśc. Piotr Chilimoniuk[1] (ur. 5 sierpnia 1973 w Parczewie) – polski muzyk, pianista, wokalista i kompozytor. Absolwent lubelskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego (1992) oraz łódzkiej Akademii Muzycznej – Wydział Wykonawstwa Instrumentalnego i Wokalno-Aktorskiego, Katedra Fortepianu (1997). W roku 2007 obronił na tej samej uczelni swój Doktorat "Między zapisem autorskim, a wykonaniem estradowym – przestrzeń dowolności w pedalizacji utworów fortepianowych na przykładzie: Sonaty C-dur op.2 nr 3 L. van Beethovena, Sonaty f-moll J. Brahmsa i VII Sonaty S. Prokofjewa"[1]. Pracownik dydaktyczno-naukowy UMCS w Lublinie, na Wydziale Artystycznym. Współzałożyciel, pianista i wokalista lubelskiego zespołu Federacja. Współzałożyciel kwintetu "Tanquillo" specjalizującego się w wykonywaniu muzyki Astora Piazzolli[1].

Dorobek artystyczny (ważniejsze fakty)[edytuj | edytuj kod]

Muzyka poważna:

Estrada, piosenka autorska:

W kompozycjach i aranżacjach utworów wyraźnie słyszalne wpływy muzyki klasycznej (np. "Roxolania", "W rytmie bolera").

Pseudonim artystyczny[edytuj | edytuj kod]

Dwuścieżkowy przebieg kariery artystycznej symbolizuje przyjęcie pseudonimu "Piotr Selim". W pracy na uczelni i na koncertach muzyki poważnej występuje jako Piotr Chilimoniuk. Jako bard-pieśniarz i "klawiszowiec" (w macierzystej Lubelskiej Federacji Bardów i solo) znany jest jako Piotr Selim[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

W rytmie bolera - płyta kompaktowa wydana przez Dalmafon w 2012 roku, koncert-premiera płyty - 21.06.2012 w Filharmonii Lubelskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Piotr Selim. Strona własna Piotra Selima.
  2. Lubelska Federacja Bardów. Oficjalna strona Federacji.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]