Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmach Filharmonii Lubelskiej.
Lubelski Teatr Muzyczny podczas koncertu w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonia Lubelska - założona w 1944 roku. Zespół filharmonii występował wielokrotnie na licznych międzynarodowych festiwalach (m.in. we Włoszech, Holandii i Danii), ma za sobą także liczne wydawnictwa płytowe. Filharmonia w swoim repertuarze ma utwory od baroku po muzykę współczesną (także musicalową i estradową). Jedną ze stałych pozycji repertuarowych Filharmonii są niedzielne Rodzinne spotkania z muzyką.

Obecnie filharmonia mieści się w nowoczesnej, wyremontowanej części Teatru w Budowie.

Dyrektorem naczelnym Filharmonii jest Jan Sęk, a artystycznym Piotr Wajrak[1].

W listopadzie 2009, z okazji 65-lecia działalności, Filharmonia Lubelska została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

W 2014 w organizowanych przez Filharmonię koncertach udział wzięło 19 tys. 100 osób[3].

Trio perkusyjne[edytuj | edytuj kod]

Trio perkusyjne Filharmonii Lubelskiej, Lubelskie trio perkusyjne - zespół popularyzujący instrumenty i literaturę perkusyjną, jeden z najstarszych tego typu na świecie.

Historia i skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Powstał w 1982 roku w składzie Józef Maruszak, Włodzimierz Sypniewski i Andrzej Zawisza. W 1989 miejsce Józefa Maruszaka zajął Piotr Wróblewski. Od 2000 roku skład tria to Włodzimierz Sypniewski, Andrzej Zawisza, Dominik Augustowski.

Dorobek zespołu[edytuj | edytuj kod]

W swoim dorobku zespół posiada liczne prawykonania dzieł polskiej muzyki współczesnej (m.in. takich autorów jak Mieczysław Mazurek, Zbigniew Andrzej Zając, Mariusz Dubaj), w tym jemu dedykowanych. Trio Perkusyjne brało udział w wielu festiwalach, między innymi w Nałęczowskim Divertimento, Festiwalu Lubelskiej Kameralistyki, Festiwalu Muzyki perkusyjnej w Debreczynie i Kecskemet, Zamojskich Dniach Muzyki, Muzycznych Spotkaniach w Kozłówce.

Współpraca z innym grupami muzycznymi[edytuj | edytuj kod]

Zespół współpracuje z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej, Poznańskim i Warszawskim Zespołem Perkusyjnym oraz filharmoniami i towarzystwami muzycznymi na terenie całego kraju. Trio Perkusyjne Filharmonii Lubelskiej nagrywa muzykę ilustracyjną dla teatru i filmu oraz Polskiego Radia i TVP.

Koncerty oraz działalność pozaestradowa[edytuj | edytuj kod]

W każdym koncercie muzycy tego zespołu używają kilkudziesięciu instrumentów perkusyjnych, zapoznając słuchaczy z ich historią i możliwościami brzmieniowymi. Często podstawowy skład zespołu zostaje rozbudowany o instrumenty smyczkowe lub dęte, w zależności od wymogów partytury.

Równolegle z pracą zespołową wszyscy członkowie tej grupy kameralnej występują też jako soliści na estradach całej Europy. Są też pedagogami w szkolnictwie muzycznym Lublina.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dyrekcja Filharmonii. filharmonialubelska.pl. [dostęp 2012-12-27].
  2. Filharmonicy nagrodzeni.... lubelskie.pl, 10 listopada 2009. [dostęp 2012-12-27].
  3. Opery i filharmonie ciągle popularne. Zobacz ranking frekwencji

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]