Piotr To Rot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Piotr To Rot
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1912
Rakunai na Nowej Brytanii
Data i miejsce śmierci 7 lipca 1945
Vunaiara
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 17 stycznia 1995
Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea)
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 7 lipca
Atrybuty palma
Szczególne miejsca kultu Papua-Nowa Gwinea, Australia, Wyspy Salomona

Piotr To Rot (ur. 1912 w Rakunai na Nowej Brytanii, zm. 7 lipca 1945 w Vunaiara) – błogosławiony Kościoła katolickiego, katechista z Nowej Gwinei, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Piotr To Rot urodził się w 1912 roku w Rakunai. Jego rodzicami byli Angel To Puia i Maria La Tumul. Mając 18 lat zapisał się do misyjnej szkoły dla katechistów. Ukończył ją z wyróżnieniem. Po powrocie do rodzinnej wioski współpracował z proboszczem. W pracy katechetycznej nigdy nie rozstawał się z Biblią. W wieku 24 lat ożenił się Paolą La Varpit z sąsiedniej wioski. Małżeństwo miało trójkę dzieci. W świadectwach w czasie procesu beatyfikacyjnego wierni podkreślali przykładność Piotra jako dobrego męża i ojca[1].

W 1942 na wyspę dotarły wojska japońskie. Kapłani ze Zgromadzenia Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego i ich europejscy pomocnicy zostali osadzeni w obozie koncentracyjnym. Na Piotrze spoczął obowiązek animacji życia religijnego w wiosce. Nie przestał katechizować, chrzcić dzieci, celebrować nabożeństw Słowa Bożego. Od ukrywającego się kapłana przynosił Komunię św. i rozdawał ją wiernym. W lesie zbudował z gałęzi kaplicę, gdzie przechowywał naczynie liturgiczne. Gdy Japończycy zwrócili się przeciwko katolikom świeckim, naciskając na nich, by porzucili wiarę i wrócili do poligamii, Piotr jawnie zaprotestował. Został zatrzymany. Po zakazie celebracji liturgicznych zatrzymano go po raz drugi, oskarżając o złamanie nakazu poligamii. Tym razem osadzono go w obozie koncentracyjnym. Codziennie był odwiedzany przez matkę i żonę, którym mówił o niebezpieczeństwie bliskiej rozłąki. Zabił go zastrzykiem z trucizną japoński lekarz 7 lipca 1945 w Vunaiara[1].

Beatyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Wierni poprosili o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego miejscowego biskupa 13 stycznia 1985 roku. Proces rozpoczęto w 1986 roku. Piotr To Rot został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II dnia 17 stycznia 1995 w Port Moresby (Papua-Nowa Gwinea), podczas swej podróży apostolskiej do Azji Wschodniej i Australii. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 7 lipca[1].

Bł. Piotr To Rot był jednym z patronów Światowych Dni Młodzieży w Sydney w Australii w 2008 roku[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Zofia Sokołowska. Święci z misji. Bł. Piotr To Rot – obrońca świętości małżeńskiej. „Biuletyn Informacyjny MIVA Polska”. 40, s. 14-15, kwiecień-czerwiec 2019. Warszawa: MIVA Polska (pol.). 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]