Pishill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pishill
Ilustracja
Anglikański kościół parafialny w Pishill
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region South East England
Hrabstwo Oxfordshire
Dystrykt South Oxfordshire
Nr kierunkowy 01491
Kod pocztowy RG9
Położenie na mapie Oxfordshire
Mapa lokalizacyjna Oxfordshire
Pishill
Pishill
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Pishill
Pishill
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Pishill
Pishill
Ziemia51°36′22″N 0°56′24″W/51,606111 -0,940000
Portal Portal Wielka Brytania

Pishillosada w Anglii, w regionie South East England, w hrabstwie Oxfordshire, w dystrykcie South Oxfordshire, w parafii cywilnej Pishill with Stonor. Leży około 8 km od Henley-on-Thames w dolinie Stonor na Chiltern Hills na wysokości 130 m n.p.m.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Trasa piesza w pobliżu Pishill

Nazwa osady pochodzi od łacińskiego słowa pisum oznaczającego groch i odnosi się do wielu plantacji grochu, które dawniej istniały na tym obszarze[potrzebny przypis].

Wezwanie anglikańskiego kościoła parafialnego nie jest znane. Budynek został wzniesiony w XI wieku w stylu normandzkim, lecz w 1854 roku został poddany przebudowie.[1] Jeden z witraży został wykonany w 1967 roku przez Johna Pipera,[2] który przez wiele lat mieszkał w Fawley Bottom (Buckinghamshire), miejscowości oddalonej około 4 km od Pishill.

Na południowy zachód od kościoła parafialnego znajduje się stary budynek gospodarczy z XIII-wiecznym zamurowanym oknem. Może być on związany z rodziną D'Oyley z Oksfordu, która w 1406 roku otrzymała pozwolenie na budowę kaplicy przy swoim nieistniejącym już dworze w Pishill.[2]

Rodzina Stonorów ze Stonor Park położonego 1,6 km od Pishill odmawiała uczestnictwa w nabożeństwach anglikańskich zarówno w trakcie, jak i po angielskiej reformacji. Dzięki współdziałaniu rodziny Stonorów oraz księży jezuitów, którzy wspierali okolicznych mieszkańców w XVI, XVII i XVIII wieku, wiele rodzin z Pishill mogło pozostać wyznania rzymskokatolickiego. W 1878 roku Kościół Anglii urzędujący w Pishill odnotował, że jedna trzecia z 200 parafian deklarowała wyznanie rzymskokatolickie.[3]

Pishill było osobną parafią cywilną do roku 1922, kiedy to uczyniono go częścią nowo utworzonej parafii cywilnej Pishill with Stonor.[3]

Udogodnienia[edytuj | edytuj kod]

W Pishill znajduje się XV-wieczny pub, The Crown Inn.[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mary Lobel: A History of the County of Oxford: Volume 8: Lewknor and Pyrton Hundreds. 1964, s. 98–115, seria: Victoria County History.
  • Jennifer Sherwood, Nikolaus Pevsner: Oxfordshire. The Buildings of England. Harmondsworth: Penguin Books, 1974, s. 731-732. ISBN 0-14-071045-0.