Pismo Sütterlina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zeszyt szkolny do nauki pisma Sütterlina z roku 1929

Pismo Sütterlina (niem. Sütterlinschrift lub krótko Sütterlin) – pismo stworzone do początkowej nauki pisania w szkołach niemieckich, nazwane od nazwiska jego twórcy Ludwiga Sütterlina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W roku 1911 na zlecenie cesarskiego ministerstwa kultury Sütterlin zaprojektował pismo do początkowej nauki pisania w wersji niemieckiej i łacińskiej[1]. To pismo wprowadzono w szkołach niemieckich w roku 1915, ustawowo stało się obowiązkiem w 1934[2] i obowiązywało od 1935 roku do 1941[1], w niektórych krajach Republiki Federalnej Niemiec, np. w kraju Saary do lat pięćdziesiątych XX w., w Turyngii Niemieckiej Republiki Demokratycznej do lat sześćdziesiątych XX w.

W XIX wieku rozpowszechniły się twarde stalówki, które nie nadawały się do rozpowszechnionego wtedy pisma pochylonego o dekoracyjnych zapętleniach. Stąd wynikła potrzeba stworzenia pisma uproszczonego, pozbawionego zbytecznych dekoracji. W zeszytach do początkowej nauki pisania wprowadzono liniowanie o proporcji 1:1:1 i zmniejszono pochylenie liter. Jednak uproszczenie pisma wiązało się z pogorszeniem czytelności. Już 3 stycznia 1941 ukazał się okólnik podpisany przez Martina Bormanna, zabraniający stosowania czcionki frakturowej, a we wrześniu 1941 zabroniono używania pisma Sütterlina. Mimo to w niektórych krajach obu części Niemiec pismo to było używane w pierwszych latach powojennych.

Pismo Sütterlina[edytuj | edytuj kod]

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

A a

A a

B b

B b

C c

C c

D d

D d

E e

E e

F f

F f

G g

G g

H h

H h

I i

I i

J j

J j

K k

K k

L l

L l

M m

M m

N n

N n

O o

O o

P p

P p

Q q

Q q

R r

R r

S s

S ſ s

ß

ß

T t

T t

U u

U u

V v

V v

W w

W w

X x

X x

Y y

Y y

Z z

Z z

Ä ä

Ä ä

Ö ö

Ö ö

Ü ü

Ü ü


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

  • Ludwig Sütterlin: Neuer Leitfaden für den Schreibunterricht (Nowy przewodnik do nauki pisania). Berlin: 1926. (niem.).