Pivot Animator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pivot Animator
Autor Peter Bone
Pierwsze wydanie 22 stycznia 2003
Aktualna wersja stabilna 4.1.10 (24/09/2013)
Aktualna wersja testowa 4.2.5 (02/03/2016)
System operacyjny Windows
Rodzaj program graficzny do tworzenia animacji
Licencja freeware
Strona internetowa
Prosta animacja
Przykładowa animacja wykonana w Pivocie

Pivot Animator (dawniej Pivot Stickfigure Animator) – prosty program graficzny do tworzenia animacji 2D tzw. „patyczkowych ludzików” (ang. stick figures). Program jest intuicyjny w obsłudze i nie posiada funkcji tweeningu, zatem animacja powstaje z sekwencji klatek, które autor tworzy jedna po drugiej.

Animator korzysta z wektorowych figur (obiektów), które są wyposażone w uchwyty (węzły) i które można zarówno zaimportować, jak i utworzyć we wbudowanym edytorze figur. Od wersji 3 beta program obsługuje również sprite'y.

Popularność Pivota na świecie przypisuje się[kto?] w dużej mierze animacjom publikowanym w serwisie YouTube, które zwykle obejmują tematykę walki lub komedii.

Możliwości[edytuj | edytuj kod]

Początkowo w założeniu autora Pivot miał być bardzo prostym programem do tworzenia animacji patyczkowych ludzików. Łatwość obsługi przyciągnęła wielu twórców, którzy wykroczyli poza animację samych stickmanów. Doświadczony i uzbrojony w cierpliwość animator jest w stanie stworzyć animację zawierającą spektakularne efekty specjalne, iluzję 3D, liczne cząsteczki oraz szczegółowe elementy otoczenia i postacie.

Historia rozwoju[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wersja[edytuj | edytuj kod]

Pomysł na stworzenie Pivota ma swoje początki w roku 2003, kiedy twórca programu – Peter Bone – postanowił usprawnić nużący proces rysowania animacji komputerowych klatka po klatce[1]. Największą wadą pierwszej wersji był fakt, iż można było korzystać tylko z jednej, standardowej figury.

Pivot 2.x[edytuj | edytuj kod]

W wersji 2.2 usunięto limit korzystania z tylko jednego stickmana oraz wprowadzono edytor figur, który pozwalał każdemu twórcy projektować własne figury i zapisywać je w formacie STK. Wersja 2.2.5 była przez długi czas uznawana za najlepszą. Instalowana była za pomocą Windows Installer. Pojawiła się w niej również możliwość załadowania do animacji tła w formacie JPEG. W wersjach 2.2.6 i 2.2.7 skupiono się tylko na poprawieniu błędów.

Pivot 3.1 beta[edytuj | edytuj kod]

Wersja 3.1 beta miała być udostępniona tylko dla członków grupy MSN – Pivot Animation – w celu testowania, lecz w końcu wyciekła i stała się dostępna dla wszystkich. W wersji tej poprawiono wygląd interfejsu, lecz największą nowością była możliwość zaimportowania dowolnego obrazka i używania go w charakterze sprite'a. Wersja 3.1 beta posiadała dużo błędów, a pliki projektowe PIV nie były kompatybilne z innymi wersjami Pivota.

Pivot 4.x[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o pracach nad Pivot 4 pojawiły się w sierpniu 2012, a 2 stycznia 2013 wypuszczono pierwszą wersję testową. Czwarta wersja Pivota nadeszła z długą listą nowych funkcji oraz poprawek. Najważniejsze z nich to: eksport animacji do AVI; ulepszony eksport do GIF; usprawnienie obsługi programu, tj. zaznaczanie wielu figur jednocześnie, kopiowanie wielu klatek; dodatkowe operacje na figurach, tj. ustalanie przezroczystości, rozciąganie segmentów z poziomu okna głównego; wyświetlanie większej ilości onion skinów; łączenie osobnych figur. Jednak korzysta z silnika pobierania, która może instalować wirusy, a ESET wykrywa jako potencjalnie niepożądana aplikacja (Win32/InstallCore.ACY.gen)

Przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Twórca programu rozważa dodanie funkcji zakrzywiania segmentów figur w Pivot 5[2]. Nieznana jest planowana data wypuszczenia tej wersji. Według informacji pochodzących od twórcy przed utworzeniem wersji piątej wypuszczona zostanie jeszcze przynajmniej jedna wersja 4.x, która wprowadzi dodatkowe usprawnienie związane z tworzeniem klatek w środku osi czasu[3].

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Społeczność twórców pivotowych animacji ma swoje początki w sierpniu 2004, gdy twórca programu założył na MSN Groups grupę o nazwie Pivot Animation, która działała przez miesiąc[4][5]. W październiku tego samego roku powstał portal DarkDemon. Pół roku później reaktywowano grupę z MSN, gdzie Peter Bone udostępnił do testów Pivota 3.1 beta. Następnie aktywność twórcy programu zanikała. Wskutek tego w lecie 2007 Ken (znany też jako stykzman) zaczął rozwijać program Stykz, który był ulepszoną kopią Pivota. Opierająca się w dużej mierze o fanów Pivota społeczność zgromadzona wokół nowego programu rosła, a w roku 2010 została włączona do DarkDemona. W 2012 r. Bone powrócił do prac nad Pivotem i zapowiedział wydanie czwartej wersji. Bone założył wówczas oficjalną stronę internetową, oficjalną stronę na Facebooku, a także stał się bardzo aktywny na YouTube i w sieciach społecznościowych, co pozytywnie wpłynęło na popularność Pivota.

Społeczność dziś[edytuj | edytuj kod]

Dziś dwa wiodące fora w języku angielskim to TheDarkDemon (dawniej Animator.net, a początkowo DarkDemon) oraz Pivot Animation. Oprócz nich program cieszy się popularnością na forach w językach: portugalskim, rosyjskim, tureckim, a także polskim.

Użytkownicy forów wspierają się wzajemnie dostarczając sobie konstruktywnej krytyki oraz tworząc różnego rodzaju poradniki. Współpraca przejawia się również w formach tworzenia wspólnych animacji: tzw. collabach (gdy każdy uczestnik tworzy osobną animację na określony temat) oraz jointach (gdy wszyscy uczestnicy tworzą jedną animację w jednym pliku projektowym). W Polsce sprawdza się również metoda zbliżona do produkcji kreskówek, która polega na opracowaniu scenorysu i przypisaniu animatorów do prac nad realizacją poszczególnych scen.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Foley: Wywiad z Peterem Bone. Pivot Tube. [dostęp 2014-09-06].
  2. Peter Bone: Possible Pivot 5 feature - Bendy lines. TheDarkDemon. [dostęp 2014-09-06].
  3. Foley: Co wiemy o Pivot 4.2. Pivot Tube. [dostęp 2014-09-06].
  4. Coweetie: Historia społeczności Pivota i Stykza. Pivot Animation. [dostęp 2014-09-06].
  5. Kaltiz: Historia społeczności Pivot Animation. Pivot Animation. [dostęp 2014-09-06].