Piwniczanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piwniczanka – naturalna woda mineralna wydobywana w Piwnicznej-Zdroju z odwiertów P-1 i P-2. Rozprowadzana przez Zakład Butelkowania Naturalnej Wody Mineralnej Piwniczanka, którego właścicielem jest Spółdzielnia Pracy Piwniczanka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Piwniczanki jest ściśle związana z uzdrowiskiem w Piwnicznej utworzonym w 1932. Jednak tzw. kwaśne wody znane były dużo wcześniej. Za odkrywcę walorów wód Piwnicznej uznaje się lwowskiego lekarza dr Juliusza Korwina Gąsiorowskiego. W 1885 wykonał on badania wód, stwierdzając ich wysoką wartość profilaktyczną i leczniczą. Obecnie w piwniczańskim uzdrowisku eksploatuje się szczawy i szczawy żelaziste.

Mimo istnienia uzdrowiska przez dłuższy okres nie sprzedawano wody na większą skale. Rozlewnie wybudowano dopiero w latach 1964 - 1968 w ramach eksperymentu sądeckiego. Pierwsze butelki Piwniczanki zeszły z linii produkcyjnej w czerwcu 1968.

Pierwszym właścicielem marki były Nowosądeckie Zakłady Spożywcze Przemysłu Terenowego w Grybowie (podległe Powiatowej Radzie Narodowej w Nowym Sączu) przekształcone później w Zakład Butelkowania Wody Mineralnej w Piwnicznej. W 1976 Piwniczankę przejęły Zakłady Piwowarskie w Okocimiu, a z początkiem 1977 Wojewódzki Związek Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" w Nowym Sączu. W wyniku przemian gospodarczych w 1990 centralne związki spółdzielni, w tym nowosądecka, zostają zlikwidowane. Właścicielem Piwniczanki została założona przez pracowników Spółdzielnia Pracy Piwniczanka.

Skład mineralny[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Wzór
chemiczny
Zawartość
[mg/l]
Kationy
wapniowy Ca2+ 181
sodowy Na+ 115
magnezowy Mg2+ 92
potasowy K+ 13,6
litowy Li+ 0,5
Aniony
wodorowęglanowy HCO3 1255
siarczanowy SO42− 28,4
fluorkowy F 0,23
Razem 1756

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w sprzedaży znajdują się wody:

  • gazowana
  • lekko gazowana
  • niegazowana

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]