Plaża Omaha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Desant na plaży „Omaha”
II wojna światowa, front zachodni, lądowanie w Normandii
Ilustracja
6 czerwca 1944, desant na plaży „Omaha”
Czas

6 czerwca 1944,
godz. 5.30 – 17.00

Miejsce

przyczółki między Port-en-Bessin a rzeką Vire, Dolna Normandia

Terytorium

Francja

Przyczyna

operacja Overlord

Wynik

zwycięstwo aliantów

Strony konfliktu
 III Rzesza  Stany Zjednoczone
 Wielka Brytania[a]
 Kanada[a]
 Wolna Francja[a]
 Norwegia[a]
Dowódcy
Dietrich Kraiss Omar Bradley
Norman Cota
Clarence Huebner
Siły
7 800 żołnierzy ok. 43 250 żołnierzy
Straty
ok. 1,2 tys. żołnierzy ok. 3 tys. żołnierzy
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia49°22′08″N 0°52′07″W/49,368889 -0,868611
Sektor Dog Green
Sektor Dog White
Sektor Dog Red
Sektor Easy Green
Sektor Easy Red
Sektor Fox Green

„Omaha”kryptonim jednego z pięciu odcinków lądowania aliantów w Normandii 6 czerwca 1944. Był to jeden z dwóch odcinków przydzielonych Amerykanom. Odcinki dzieliły się na sektory, z których niektóre były podzielone dodatkowo na podsektory nazywane plażami i oznaczone nazwami kolorów. „Omaha” dzieliła się, patrząc od zachodu, na: Able, Baker, Charlie, Dog (Green, White, Red), Easy (Green, Red), Fox (Green, Red) i George. Odcinek „Omaha” położony jest w Normandii w północnej Francji i rozciąga się na 31,6 km, pomiędzy Isigny-sur-Mer nad rzeką Vire na zachodzie, a Port-en Bessin na wschodzie. Okazała się najtrudniejszą do zdobycia[1][2].

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

W akcji brała udział amerykańska 29 Dywizja Piechoty pod dowództwem gen. Charlesa Gerhardta, wspomagana przez 8 kompanii Rangerów, oraz doświadczona w działaniach desantowych 1 Dywizja Piechoty, dowodzona przez gen. Clarence’a Huebnera. 29 Dywizja nacierała w zachodniej części odcinka, a 1 Dywizja we wschodniej.

Obrona[edytuj | edytuj kod]

Walki toczyły się na odcinku 6,5 km pomiędzy Vierville a le Grand Hameau. Obrońcy zajmowali pozycje na stromych urwiskach i wzgórzach w wielu betonowych bunkrach, które tworzyły tzw. gniazda oporu z odpowiednią numeracją bez ciągłej linii obrony. Niemcy dysponowali tutaj 60 działami różnego rodzaju, a także dużą ilością broni maszynowej. Szczególnie niebezpieczne było działanie na skraju plaż umocnionych dodatkowo 6 metrami betonowej zapory. Broniony był przez niemiecką 352 Dywizję Piechoty, która nie została uwzględniona w planach operacji Overlord. Jednym z najbardziej znanych punktów oporu było Gniazdo nr. 62 z tzw. Bestią z Plaży Omaha, który wystrzelił ok. 12 000 pocisków z karabinu maszynowego i ok. 400 nabojów z dwóch karabinów podczas schładzania luf karabinu maszynowego[2].

Natarcie[edytuj | edytuj kod]

O godzinie 5:30 do plaż zbliżyły się pierwsze oddziały amerykańskie. W pierwszej fali ataku brało bezpośrednio udział 3 tys. żołnierzy. Były to grupy bojowe z 1, 29, 4 dywizji oraz pododdziały wojsk lądowych i marynarki wojennej. Ich zadaniem było zniszczenie przeszkód podwodnych. Każda z grup miała wyznaczoną strefę lądowania. Plaża była przydzielona po połowie 16 pułkowi 1 dywizji generała Clarence’a Huebnera i 116 pułkowi 29 dywizji generała majora Charlesa Gerharda. Strefy te z kolei podzielono na sektory, z których każdy otrzymał zakodowaną nazwę. Żołnierze 1 Dywizji mieli desantować na „Easy Green”, „Fox Green”, „Fox Red”, zaś 29 Dywizja na „Charlie”, „Dog Green”, „Dog White", „Dog Red” i „Easy Green”. Strefy „Fox Green” i „Dog Green” przeszły do historii jako „Bloody Omaha”. Z 32 amerykańskich czołgów pływających typu Sherman DD, stanowiących wsparcie działań piechoty, jedynie 4 dotarły do brzegu. Przygotowanie natarcia w postaci bombardowania z powietrza i ostrzału artyleryjskiego z morza nie zniszczyło niemieckiej obrony. Wiatr, wysokie fale i prąd morski uniemożliwił jednostkom desantowym precyzyjne lądowanie w wyznaczonych rejonach. Nacierająca piechota amerykańska znalazła się w krzyżowym ogniu niemieckich karabinów maszynowych i pod ostrzałem moździerzy oraz dział 88 mm. Dodatkowym utrudnieniem dla nacierających była ograniczona widoczność spowodowana dymem wybuchów wcześniejszego bombardowania i ostrzału. Żołnierze byli zmęczeni i cierpieli z powodu choroby morskiej. Ekwipunek, nasiąknięty wodą i wypełniony piaskiem, uniemożliwiał szybkie posuwanie się do przodu. W ciągu pierwszych godzin desantu wszyscy dowódcy zostali albo ciężko ranni, albo zabici. Natarcie załamało się. Dowództwo rozważało przerwanie akcji i skierowanie pozostałych sił na odcinek plaży „Utah”. W toku ciężkich walk atakującym udało się jednak dotrzeć do umocnień brzegowych. Dzięki podłużnym minom bangalore zniszczyli zasieki z drutu kolczastego i unieszkodliwili pola minowe, co pozwoliło na ominięcie bunkrów, zajście ich od tyłu i zdobycie za pomocą miotaczy ognia. Alianckie niszczyciele, ryzykując wpadnięcie na mieliznę, z bliska ostrzelały niemieckie pozycje obronne niszcząc gniazda obrony[1][2][3].

Wynik[edytuj | edytuj kod]

Po prawie 10 godzinach boju plaża została zdobyta. Powodzenie natarcia zostało okupione ok. 3 tysiącami zabitych, rannych i zaginionych alianckich żołnierzy.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

  • Filmy:

Szeregowiec Ryan

Najdłuższy dzień

  • Gry komputerowe:

Battlefield 1942

Company of Heroes: Kompania braci

Medal of Honor: Allied Assault

Medal of Honor: Frontline

Faces of War: Oblicza wojny

D-Day

Day of Defeat

Day of Infamy

R.U.S.E.

Call of Duty: WWII

Hell Let Loose

Easy Red

Easy Red 2 (Normandy DLC)

  • Gry planszowe:

D-Day at Omaha Beach (Decision Games)

Bloody Omaha: D-Day 1944 (Critical Hit, Inc.)

Normandia 1944 (Taktyka i Strategia)

Combat Commander: Battle Pack #3 – Normandy (GMT Games)

The Battle for Normandy (GMT Games)

D-Day Dice: Atlantikwall (Valley Games, Inc.)

Memoir 44 (Days of Wonder)

  • Muzyka:

Iron Maiden - The Longest Day

Sabaton - Primo Victoria

My Chemical Romance - The Ghost of You

We As Human - Fly

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Tylko siły morskie i powietrzne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Craig Symonds - II wojna światowa na morzu. Znak Horyzont, Kraków, 2020, s. 755-758, język polski, ISBN 978-83-240-7862-2
  2. a b c Masakra na plaży Omaha, czyli jak wyglądała operacja D-Day.. www.intro.media. [dostęp 2023-04-05]. (pol.).
  3. Piekło na plaży Omaha.. www.tygodnikprzeglad.pl. [dostęp 2023-04-05]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]