Day of Defeat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Day of Defeat
Producent

Valve Software

Wydawca

Activision, Valve Software (Steam)

Silnik

GoldSrc

Data wydania

Steam:
1 maja 2003[1]
Wersja pudełkowa:
6 maja 2003[2]
POL: 27 czerwca 2003[3]

Gatunek

FPP

Tryby gry

gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Teen (T)

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, Linux

Nośniki

CD, Steam

Kontrolery

mysz, klawiatura

Day of Defeatwieloosobowa gra komputerowa z gatunku first-person shooter, wyprodukowana przez Valve Software i wydana w 2003 przez Activision[4] oraz Valve Software (wersja Steam). Jest to modyfikacja gry Half-Life[5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracz wybiera najpierw drużynę spośród trzech nacji: (Niemcy, Amerykanie lub Brytyjczycy), a następnie unikalną klasę, która określa model postaci i jego bronie. Na wszystkich mapach rozgrywane są potyczki albo Amerykanów z Niemcami, albo Niemców z Brytyjczykami. Na żadnej mapie wojska Brytyjskie i Amerykańskie nie spotykają się. Gracz może wybierać spośród kilku klas żołnierzy; w zależności od wyboru otrzymuje karabin, pistolet maszynowy, karabin wyborowy, karabin maszynowy lub granatnik.

Obie drużyny zaczynają grę w określonych miejscach, tzw. spawnach, które najczęściej znajdują się na przeciwległych końcach mapy. Runda kończy się wygraną tej drużyny, która jako pierwsza wypełni cele gry. Zabici gracze muszą odczekać kilkanaście sekund, a następnie pojawiają się jako posiłki (reinforcements) w spawnach. Posiłki nadchodzą falami co około 10–20 sekund.

Gra kończy się po upływie określonego limitu czasu, a drużyna, która zdobyła najwięcej celów, bez względu na liczbę zabitych i ofiar, wygrywa. Po zakończeniu następuje pauza, pojawia się ogólna tabela wyników i po kilku sekundach gra zaczyna się od nowa, zwykle na innej mapie.

Day of Defeat posiada trzy tryby rozgrywki, polegające odpowiednio na zdobycie wszystkich flag, zniszczeniu określonych celów i przechwyceniu określonych celów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wersję beta 1.0 Day of Defeat wydano 12 stycznia 2001. Początkowo był to mod, tworzony przez grupę pasjonatów. Jego twórcy zostali niebawem zatrudnieni w firmie Valve i wyprodukowali grę, której wersja 1.0 została wydana przez firmę Activision na początku maja 2003. W listopadzie 2003, jako wersja 1.1, Day of Defeat ukazał się na platformie Steam[6]. Kolejna wersja gry, Day of Defeat: Source na świecie ukazała się 26 września 2005, zaś w Polsce 24 lutego 2006.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Day of Defeat on Steam. [dostęp 2010-08-14].
  2. Day of Defeat for PC – Technical Information, Game Information, Technical Support – Gamespot. [dostęp 2010-08-14].
  3. Day of Defeat (PC) – Encyklopedia Gier. GRY-OnLine. [dostęp 2010-08-14].
  4. Day of Defeat PC | GRYOnline.pl, GRY-Online.pl [dostęp 2021-01-15] (pol.).
  5. Day of Defeat mod for Half-Life, Mod DB [dostęp 2021-01-15] (ang.).
  6. Day of Defeat na Steam, store.steampowered.com [dostęp 2021-01-15] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]