Pointe du Hoc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pointe du Hoc
Klif Pointe du Hoc z pomnikiem
Klif Pointe du Hoc z pomnikiem
Państwo  Francja
Wysokość 30 metrów
Wydarzenia historyczne Bitwa o Pointe du Hoc
Znane z II wojna światowa
Rodzaj obiektu Klif
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Pointe du Hoc
Pointe du Hoc
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Pointe du Hoc
Pointe du Hoc
Ziemia 49°23′44,88″N 0°59′20,00″W/49,395800 -0,988889

Pointe du Hoc (IPA: /pwɛ̃t dy ɔk/) – wysoki na 30 metrów klif na wybrzeżu Normandii. W dniach 67 czerwca 1944 w czasie alianckiej inwazji na Normandię (która była wstępną fazą operacji „Overlord”) toczyły się tam walki pomiędzy amerykańskim 2 Batalionem Rangersów a Niemcami, zakończone uchwyceniem przyczółka przez Amerykanów. Obecnie mieści się tam pomnik i muzeum poświęcone bitwie.

Znaczenie strategiczne w II wojnie światowej[edytuj]

Pointe du Hoc znajduje się w odległości 6,4 km od plaży „Omaha” i około 19 km od plaży „Utah”, gdzie w czasie inwazji miały lądować oddziały amerykańskie. Zapewne trudne do zdobycia klify nie zwróciłyby uwagi planistów alianckich, gdyby nie wywiad lotniczy. Zdjęcia wykazały, że Niemcy rozmieścili i ufortyfikowali na klifie sześć 155 milimetrowych dział zdobytych na Francuzach w czasie kampanii francuskiej w 1940. Miały one zasięg pozwalający ostrzelać zaplanowane miejsca lądowań i poważnie zagrozić amerykańskim oddziałom.

Do zdobycia niemieckich umocnień i uniemożliwienia Niemcom użycia dział wyznaczono 2 i 5 Batalion Rangersów, którymi dowodził podpułkownik James Earl Rudder. Żołnierze zostali przeszkoleni na wyspie Wight przez brytyjskich komandosów. Plan zakładał lądowanie na wąskiej plaży trzech kompanii Rangersów, użycie haków i lin oraz drabin do wejścia na klif.

Kilka dni przed lądowaniem feldmarszałek Erwin Rommel, dowodzący obroną Wału Atlantyckiego, postanowił przemieścić działa w głąb lądu. Całkowite przeniesienie dział nastąpiło do dnia 4 czerwca. Kadra dowódcza Rangersów oraz inni wyżsi oficerowie zostali o tym powiadomieni, ale postanowiono nie odwoływać akcji oraz nie informować żołnierzy[potrzebny przypis].

Bitwa[edytuj]

6 czerwca 1944 na klifie rozegrała się bitwa mająca kluczowe znaczenie dla powodzenia całego desantu. 2 Batalion Rangersów wylądował na Pointe du Hoc z zadaniem zniszczenia dalekosiężnych dział 155 mm i wykonał ten cel broniąc klifu do 7 czerwca. Na miejsce bitwy nie dotarł 5 Batalion Rangersów, który wskutek błędów nawigacyjnych trafił w ogień walk na plaży „Omaha”.

Dzieje powojenne[edytuj]

W miejscu bitwy znajduje się pomnik upamiętniający desant w roku 1944 oraz muzeum. Ślady walk widać do dziś. Kratery po wybuchach bomb i resztki niemieckich umocnień wpisały się w miejscowy krajobraz i stanowią one ekspozycję.

Kultura masowa[edytuj]

Pointe du Hoc jako miejsce bitwy pojawiło się w filmie Najdłuższy dzień. Występuje także w grach komputerowych: Call of Duty 2, G.I. Combat, Company of Heroes: Kompania braci.

Linki zewnętrzne[edytuj]