Pointe du Hoc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pointe du Hoc
Ilustracja
Klif Pointe du Hoc z pomnikiem
Państwo  Francja
Wysokość 30 metrów
Wydarzenia historyczne Bitwa o Pointe du Hoc
Znane z II wojna światowa
Rodzaj obiektu Klif
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Pointe du Hoc
Pointe du Hoc
Ziemia49°23′45″N 0°59′20″W/49,395833 -0,988889

Pointe du Hoc (IPA: /pwɛ̃t dy ɔk/) – wysoki na 30 metrów klif na wybrzeżu Normandii. W dniach 6–7 czerwca 1944 w czasie alianckiej inwazji na Normandię (która była wstępną fazą operacji „Overlord”) miała tam miejsce bitwa o Pointe du Hoc, stoczona między amerykańskim 2 Batalionem Rangersów a Niemcami, zakończona uchwyceniem przyczółka przez Amerykanów. Obecnie mieści się tam pomnik i muzeum poświęcone bitwie.

Znaczenie strategiczne w II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bitwa o Pointe du Hoc.

Pointe du Hoc znajduje się w odległości 6,4 km od plaży „Omaha” i około 19 km od plaży „Utah”, gdzie w czasie inwazji miały lądować oddziały amerykańskie. Zapewne trudne do zdobycia klify nie zwróciłyby uwagi planistów alianckich, gdyby nie wywiad lotniczy. Zdjęcia wykazały, że Niemcy rozmieścili i ufortyfikowali na klifie sześć 155 milimetrowych dział zdobytych na Francuzach w czasie kampanii francuskiej w 1940 roku. Miały one zasięg pozwalający ostrzelać zaplanowane miejsca lądowań i poważnie zagrozić amerykańskim oddziałom.

Do zdobycia niemieckich umocnień i uniemożliwienia Niemcom użycia dział wyznaczono 2 i 5 Batalion Rangersów, którymi dowodził podpułkownik James Earl Rudder. Żołnierze zostali przeszkoleni na wyspie Wight przez brytyjskich komandosów. Plan zakładał lądowanie na wąskiej plaży trzech kompanii Rangersów, użycie haków i lin oraz drabin do wejścia na klif.

Kilka dni przed lądowaniem feldmarszałek Erwin Rommel, dowodzący obroną Wału Atlantyckiego, postanowił przemieścić działa w głąb lądu. Całkowite przeniesienie dział nastąpiło do dnia 4 czerwca. Kadra dowódcza Rangersów oraz inni wyżsi oficerowie zostali o tym powiadomieni, ale postanowiono nie odwoływać akcji oraz nie informować żołnierzy[potrzebny przypis].

6 czerwca 1944 roku na klifie wylądowali rangersi, zniszczyli działa i utrzymali się do przybycia posiłków z plaży „Omaha” następnego dnia. Na miejsce bitwy nie dotarł 5 Batalion Rangersów, który wskutek błędów nawigacyjnych wylądował w złym miejscu.

Dzieje powojenne[edytuj | edytuj kod]

W miejscu bitwy znajduje się pomnik upamiętniający desant w roku 1944 oraz muzeum. Ślady walk widać do dziś. Kratery po wybuchach bomb i resztki niemieckich umocnień wpisały się w miejscowy krajobraz i stanowią one ekspozycję.

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Pointe du Hoc jako miejsce bitwy pojawiło się w filmie Najdłuższy dzień z 1962. Występuje także w grach komputerowych: Call of Duty 2, G.I. Combat, Company of Heroes: Kompania braci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]