Pointe du Hoc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na Pointe du Hoc

Pointe du Hoc (IPA: /pwɛ̃t dy ɔk/) – wysoki na 30 metrów klif na wybrzeżu Normandii. W dniach 6 - 7 czerwca 1944 w czasie alianckiej inwazji na Normandię toczyły się tam walki pomiędzy amerykańskim 2 Batalionem Rangersów a Niemcami, zakończone uchwyceniem przyczółka przez Amerykanów. Obecnie mieści się tam pomnik i muzeum poświęcone bitwie.

Znaczenie strategiczne w II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Plany bitwy o Pointe du Hoc

Pointe du Hoc znajduje się w odległości 6,4 km od Plaży Omaha i ok. 19 km do Plaży Utah, gdzie w czasie inwazji miały lądować oddziały amerykańskie. Zapewne trudne do zdobycia klify nie zwróciłyby uwagi planistów alianckich, gdyby nie wywiad lotniczy. Zdjęcia wykazały, że Niemcy rozmieścili i ufortyfikowali na klifie sześć 155 milimetrowych dział zdobytych na Francuzach w czasie kampanii francuskiej w 1940. Miały one zasięg pozwalający ostrzelać zaplanowane miejsca lądowań i poważnie zagrozić amerykańskim oddziałom.

Do zdobycia niemieckich umocnień i uniemożliwienia Niemcom użycia dział wyznaczono 2. i 5. batalion rangersów, którymi dowodził James Earl Rudder. Żołnierze zostali przeszkoleni na wyspie Wight przez brytyjskich komandosów. Plan zakładał lądowanie na wąskiej plaży trzech kompanii rangersów, użycie haków i lin oraz drabin do wejścia na klif.

Kilka dni przed lądowaniem Erwin Rommel, dowodzący obroną Wału Atlantyckiego, postanowił przemieścić działa w głąb lądu. Całkowite przeniesienie dział nastąpiło do dnia 4 czerwca. Kadra dowódcza rangersów oraz inni wyżsi oficerowie zostali o tym powiadomieni, ale postanowiono nie odwoływać akcji oraz nie informować żołnierzy[potrzebne źródło].

Bitwa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Bitwa o Pointe du Hoc.

6 czerwca 1944 na klifie rozegrała się bitwa mająca kluczowe znaczenie dla powodzenia całego desantu. 2. batalion rangersów wylądował na Pointe du Hoc z zadaniem zniszczenia dalekosiężnych dział 155 mm. Wykonał ten cel i bronił klifu do 7 czerwca.

Dzieje powojenne[edytuj | edytuj kod]

Wizyta prezydenta USA Ronalda Reagana w 40 rocznicę bitwy i rozpoczęcia inwazji w Normandii, 6 czerwca 1984

W miejscu bitwy znajduje się pomnik upamiętniający desant w roku 1944 oraz muzeum. Ślady walk widać do dziś. Kratery po wybuchach bomb i resztki niemieckich umocnień wpisały się w miejscowy krajobraz i stanowią one ekspozycję.

Kultura masowa[edytuj | edytuj kod]

Pointe du Hoc jako miejsce bitwy pojawiło się w filmie Najdłuższy dzień. Występuje także w grach komputerowych: Call of Duty 2, G.I. Combat, Company of Heroes.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]