Południowotyrolska Partia Ludowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Południowotyrolska Partia Ludowa
Państwo

 Włochy

Data założenia

8 maja 1945

Ideologia polityczna

chrześcijańska demokracja

Strona internetowa

Południowotyrolska Partia Ludowa (niem. Südtiroler Volkspartei, SVP) – włoska regionalna partia polityczna o profilu chadeckim, założona 8 maja 1945[1]. Partia regularnie uzyskuje kilkuosobową reprezentację w obu izbach włoskiego parlamentu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

SVP funkcjonuje wyłącznie w Tyrolu Południowym, jej program opiera się na postulatach przyznania większych praw mniejszościom posługującym się językami niemieckim oraz ladyńskim, zamieszkałym w tej prowincji (włączonej do Włoch po I wojnie światowej).

Ugrupowanie w latach 90. weszło w taktyczny sojusz z Drzewem Oliwnym, w 2006 należało do bloku wyborczego L'Unione. W 2008 ugrupowanie podjęło współpracę wyborczą z powstałą na bazie Ulivo Partią Demokratyczną, którą kontynuowano w następnych latach. W wyborach europejskich w 2019 partia zblokowała natomiast listy z Forza Italia[2].

Do liderów partii należeli m.in. Michl Ebner, były eurodeputowany, a także wieloletni poseł Siegfried Brugger, przewodniczący SVP w latach 1992–2004.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geschichte. svp.eu. [dostęp 2014-05-16]. (niem.).
  2. Europee, i candidati promossi e quelli bocciati: tutti i numeri dei signori delle preferenze. youtrend.it, 28 maja 2019. [dostęp 2019-05-29]. (wł.).