Południowotyrolska Partia Ludowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Południowotyrolska Partia Ludowa
Data założenia 8 maja 1945
Ideologia polityczna chrześcijańska demokracja
Europejska Grupa
Parlamentarna
Europejska Partia Ludowa
strona oficjalna

Południowotyrolska Partia Ludowa (niem. Südtiroler Volkspartei, SVP) – włoska regionalna partia polityczna o profilu chadeckim, założona 8 maja 1945[1].

SVP funkcjonuje wyłącznie w Południowym Tyrolu, jej program opiera się na postulatach przyznania większych praw mniejszościom posługującym się językami niemieckim oraz ladyńskim, zamieszkałym w tej prowincji (włączonej do Włoch po I wojnie światowej).

Ugrupowanie w latach 90. weszło w taktyczny sojusz z Drzewem Oliwnym, w 2006 należało do bloku wyborczego L'Unione. W tym samym roku uzyskała 3 posłów w Izbie Deputowanych i 5 przedstawicieli w Senacie. W 2008 ugrupowanie podjęło współpracę wyborczą z powstałą na bazie Ulivo Partią Demokratyczną, w przedterminowych wyborach w tym samym roku utraciło po jednym mandacie w obu izbach. Również w 2013 SVP współpracowała z PD, zwiększając swoją reprezentację w Izbie Deputowanych do 5 osób.

Do liderów partii należeli m.in. Michl Ebner, były eurodeputowany, a także wieloletni poseł Siegfried Brugger, przewodniczący SVP w latach 1992–2004.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geschichte (niem.). svp.eu. [dostęp 2014-05-16].