Pokarm bogów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pokarm bogów
The Food of the Gods and How It Came to Earth
Autor Herbert George Wells
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Anglia
Język angielski
Data wydania 1904
Wydawca MacMillan and Co.

Pokarm bogów (ang. The Food of the Gods and How It Came to Earth) – powieść fantastyczna autorstwa Herberta George Wellsa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dwóch naukowców, Bensington i Redwood, prowadzi badania na procesem wzrostu żyjących istot. Wynikiem ich badań jest substancja pokarmowa nazwana Herakleophorbia IV, która przyspiesza i potęguje proces wzrostu. Na eksperymentalnej farmie testują substancję na kurczakach, które rosną do gigantycznych rozmiarów.

W wyniku zaniedbania para pracowników zatrudniona do karmienia i monitorowania zwierząt pozwala innym gatunkom zjeść pokarm, co wkrótce prowadzi do sterroryzowania wsi przez ogromne szczury, osy i robaki. Gigantyczne kurczaki uciekają i napadają pobliskie miasto. Ponaglani przez inżyniera Cossara, Bensington i Redwood biorą odpowiedzialność za straty. Wyposażeni w strzelby i ładunki wybuchowe, polują na wynaturzone zwierzęta i palą farmę.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Adaptacją części książki jest film The Food of the Gods wyprodukowany przez American International Pictures w 1976 roku, wyreżyserowany przez Bert I. Gordona. W 1989, powstał kolejny film Gnaw: Food of the Gods, Part 2 luźno nawiązujący do powieści. Pomimo tytułu nie nawiązuje do filmu z 1976.

Pokarm bogów został pierwszy raz zaadoptowany w komiksach w styczniu 1961 przez Classics Illustrated numer 160, z okładką wykonaną przez Geralda McCanna, i ilustracjami przez Tony'ego Tallarico.