Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”
Lider

Roman Bartoszcze

Data założenia

1991

Data rozwiązania

1998

Ideologia polityczna

konserwatyzm, agraryzm

Roman Bartoszcze, założyciel i prezes PFLCh „Ojcowizna”

Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”polska konserwatywna partia ludowa działająca w latach 1991–1997, później stowarzyszenie o charakterze politycznym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ugrupowanie zostało założone przez Romana Bartoszczego, który opuścił w 1991 Polskie Stronnictwo Ludowe. Liderami ugrupowania byli też Stanisław Majdański i Leszek Murzyn. W Sejmie kontraktowym jego stronnicy powołali ośmioosobowy Klub Ludowo-Chrześcijański. W wyborach parlamentarnych w 1991 „Ojcowizna” przystąpiła do Porozumienia Obywatelskiego Centrum, wystawiając jednocześnie własną listę w jednym okręgu. Mandat posła I kadencji uzyskał tylko jej przewodniczący.

Roman Bartoszcze w Sejmie przystąpił do klubu Ruch dla Rzeczypospolitej, jednak liderzy „Ojcowizny” nie wystartowali w wyborach w 1993. Dwa lata później w wyborach prezydenckich Forum poparło Jana Olszewskiego. Nie uzyskało jednak żadnego wpływu na kształt nowej formacji byłego premiera – Ruchu Odbudowy Polski. Na skutek tego partia w wyborach parlamentarnych w 1997 przystąpiła do prawicowego komitetu Narodowo-Chrześcijańsko-Demokratyczny Blok dla Polski. Jednocześnie jeden z jej założycieli Stanisław Majdański został wybrany senatorem z ramienia AWS. Partia nie przerejestrowała się zgodnie z wymogami nowej ustawy i przestała istnieć w 1998.

W 2001 członkowie stowarzyszenia Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”, Leszek Murzyn (prezes stowarzyszenia) i Grzegorz Górniak[1], z listy Ligi Polskich Rodzin zostali posłami IV kadencji. Pierwszy z nich zasiadał także w Sejmie V kadencji. W 2006 Roman Bartoszcze (prezes honorowy stowarzyszenia PFLCh „Ojcowizna”, zarejestrowanego w KRS w 2004) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. IV kadencja. Przewodnik, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2002, s. 63, 143.