Stanisław Majdański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stanisław Majdański
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 marca 1949
Typin
Senator IV kadencji
Okres od 20 października 1997
do 18 października 2001
Przynależność polityczna Akcja Wyborcza Solidarność
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności

Stanisław Józef Majdański (ur. 19 marca 1949 w Typinie) – polski polityk, rolnik indywidualny, poseł na Sejm X kadencji i senator IV kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 ukończył studia inżynierskie na Politechnice Lubelskiej, a w 2001 został magistrem politologii w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku, w tym samym roku ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W latach 80. był jednym z założycieli Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, kierował tym związkiem w Tomaszowie Lubelskim. W stanie wojennym organizował duszpasterstwo rolników, redagował i kolportował opozycyjny biuletyn „Roztocze”, został za prowadzoną działalność aresztowany, zwolniono go na mocy amnestii w 1984. Pod koniec lat 80. stanął na czele NSZZ „S” RI w województwie zamojskim.

W latach 1989–1991 sprawował mandat posła X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego z okręgu zamojskiego, zasiadał w Komisji Rolnictwa oraz w Komisji Handlu i Usług. Był jednym z najbliższych współpracowników Romana Bartoszczego. Razem z nim w 1990 wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego (przewodniczył tej partii na Zamojszczyźnie), następnie w 1991 organizował Polskie Forum Ludowo-Chrześcijańskie „Ojcowizna”.

W 1994 współtworzył Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Ziemi Tomaszowskiej, w tym samym roku został radnym rady miasta w Tomaszowie Lubelskim. Przyczynił się do utworzenia w tym mieście w 1995 Punktu Dydaktycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, stanowiącego filię tej uczelni. W 1997 został senatorem IV kadencji, wybranym z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W Senacie reprezentował województwo zamojskie. Od 1998 do 2002 zasiadał w sejmiku lubelskim. W 2001 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. Działał w Ruchu Społecznym AWS, w 2006 wstąpił do Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna”. Objął w nim funkcję wiceprezesa.

Prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo i własny młyn, w którym pracuje; był też członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Młynarzy RP.

W wyborach samorządowych w 2010 bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego sejmiku lubelskiego z listy Stronnictwa „Piast”[1]. W wyborach w 2014 kandydował na burmistrza Tomaszowa Lubelskiego z ramienia komitetu Nasz Tomaszów, zajmując ostatnie, 6. miejsce[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2011, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski[3]. W 2016 otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Urszula Siara (red.), Senat Rzeczypospolitej Polskiej. IV kadencja, Warszawa 1998, ​ISBN 83-86065-11-7