Przejdź do zawartości

Pomnik 72 Pułku Piechoty w Radomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego
w Radomiu
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

 Radom

Miejsce

ulica Jacka Malczewskiego

Typ obiektu

obelisk

Projektant

Stanisław Romańczuk
Tadeusz Derlatka

Data odsłonięcia

1 września 2016

Położenie na mapie Radomia
Mapa konturowa Radomia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pomnik 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiegow Radomiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pomnik 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiegow Radomiu”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiegow Radomiu”
Ziemia51°24′21,5″N 21°09′05,8″E/51,405972 21,151611

Pomnik 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego w Radomiupomnik zlokalizowany przy ulicy Malczewskiego.

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Kopia odznaki 72 pp umieszczona na pomniku

Z inicjatywą budowy pomnika upamiętniającego stacjonujący w Radomiu w okresie międzywojennym 72 Pułk Piechoty wystąpiła w 2015 roku grupa społeczników. W 1939 roku formacja ta, wchodząc w skład armii „Łódź”, brała udział w walkach z III Rzeszą w okolicach Wielunia. Część oddziału została rozbrojona przez Niemców, pozostali żołnierze przedostali się zaś na wschód, gdzie zostali wzięci do niewoli przez Armię Czerwoną. Części z nich, m.in. oficer Jakub Wajda, ojciec Andrzeja Wajdy, została później zamordowana w Katyniu[1]. Budowę pomnika według projektu Stanisława Romańczuka i Tadeusza Derlatki rozpoczęto w drugiej połowie 2015 roku, a jego uroczyste odsłonięcie nastąpiło 1 września 2016 roku. Autorem rzeźb jest Stanisław Romańczuk[2][3]. Monument usytuowany jest przy ulicy Malczewskiego, w pobliżu rogatki warszawskiej oraz tzw. Domu Oficerskiego, w dwudziestoleciu międzywojennym zamieszkiwanego przez wojskowych służących w pułku. Budowa pomnika kosztowała ok. 120 tys. złotych. Prace sfinansowano ze składek obywatelskich oraz przy wsparciu radomskich przedsiębiorstw[2]. 72 pp upamiętnia w Radomiu także plac noszący imię tej formacji.

Pomnik składa się z dwóch, osadzonych na niskiej płycie pylonów wykonanych z granitu skandynawskiego o wysokości 2,5 m, zwieńczonych brązowym orłem wojskowym według wzoru z 1936 roku. Na lewym pylonie umieszczono ponadto brązową kopię odznaki 72 pp[2][3][4]. Na pomniku mieszczono także inskrypcje. Na lewym pylonie:

PAMIĘCI
ŻOŁNIERZY
72 PUŁKU PIECHOTY

IM. PŁK.

D. CZACHOWSKIEGO

JEDNOSTKI WOJSKOWEJ
POWSTAŁEJ W 1919 R.
W OBOZIE
LA MANDRIA DI CHIVASSO
WE WŁOSZECH.
ZASŁUŻONEJ W WALCE
Z NAWAŁĄ BOLSZEWICKĄ
1920 R.
I BOHATERSKIEJ OBRONIE
GRANIC
RZECZYPOSPOLITEJ
WE WRZEŚNIU 1939 R.
1 IX 2016 R. RADOMIANIE

Na prawym pylonie, nad odznaką umieszczono napis:

BÓG

HONOR

OJCZYZNA

Pod odznaką:

NARÓD, KTÓRY
NIE PAMIĘTA
O SWOJEJ
PRZESZŁOŚCI
NIE MA PRAWA
DO PRZYSZŁOŚCI

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]