Pomoc:Nazwa strony

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dla zaawansowanych
Te informacje dotyczą zarówno edytora wizualnego, jak i edytora wikikodu (Czym to się różni?)

Nazwa strony – jedyny nagłówek pierwszego poziomu na stronie, widoczny na górze strony, a z perspektywy adresu URL – znaki po /wiki/. W Wikipedii obowiązuje szereg zasad i ograniczeń dotyczących nazewnictwa stron, a także wiele obiektów XML zwracających wybrane elementy nazw stron. Nazwę strony dzieli się na przedrostek przestrzeni nazw (jeśli istnieje) i nazwę „właściwą”.

Ograniczenia[edytuj | edytuj kod]

Tytuły niektórych artykułów w Wikipedii są nieprawidłowe. Ma to związek z pewnymi ograniczeniami technicznymi w mechanizmie Wiki, gdzie tytuł artykułu jest jednocześnie nazwą strony, a także częścią jej adresu.

Kapitalizacja i znaki podkreśleń[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza litera nazwy strony (tytułu artykułu) jest automatycznie zamieniana na wielką. Z tego powodu np. artykuły na temat x86, iMac czy phpBB mają tytuły X86, IMac i PhpBB.

Za pomocą szablonu {{małą literą}} można poprawić nazwę artykułu po stronie przeglądarki internetowej. Użycie szablonu {{małą literą}} z parametrem umożliwia też podmianę spacji na znaki podkreślenia, które w momencie tworzenia artykułu są automatycznie zmieniane na spacje. Przykładem jest mod_perl, który ma tytuł Mod perl.

Indeksy dolne i górne[edytuj | edytuj kod]

Standardowo tytuł szablonu nie może zawierać indeksów dolnych ani górnych – 1997 XR2 ma tytuł 1997 XR2. Indeksów w tytule nie można też wstawić szablonem małą literą – należy do tego celu użyć magicznego słowa DISPLAYTITLE. Przykładowe wywołanie:

{{DISPLAYTITLE:1997 XR<sub>2</sub>}}

Znaki zabronione[edytuj | edytuj kod]

W tytułach stron nie można używać następujących znaków specjalnych: # < > [ ] | { } _ . Znak podłogi (_) jest niedozwolony, ponieważ jest zastąpiony spacją.

Znaki Unikodu U+0000-U+001F, a także znak U+007F, są zabronione.

Dozwolony jednak jest znak / (ukośnik). W przestrzeniach innych niż główna służy on do tworzenia podstron. W głównej przestrzeni nazw nie da się tego robić, można zatem używać ukośnika w tytule, np. AC/DC. W artykule, który w tytule powinien mieć jeden z tych znaków, należy na samym początku wstawić szablon {{tytuł|przykładowy tytuł}}, co spowoduje wyświetlenie komunikatu. Lista artykułów podlegających tym ograniczeniom znajduje się tu: Specjalna:Linkujące/Szablon:Tytuł.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]