Pomoc:Panele pomocy/Biologia i medycyna
Na tej stronie można zadawać pytania całemu panelowi pomocy z danej dziedziny. Należący do niego wikipedyści postarają się udzielić w miarę możliwości odpowiedzi na każde z pytań. Uwaga: Osoby podające się za ekspertów na tej stronie nie miały w żaden sposób sprawdzonych formalnych kwalifikacji do udzielenia porad medycznych i żadnych innych. |
Problemy zgłaszaj jako listę wypunktowaną (nowe hasła na górze).
Przykład:
===Problem=== * O co dokładnie chodzi? ~~~~ (podpis) :* Głos w dyskusji. ~~~~
Uwaga: Ewentualne zdjęcia przyrodnicze do identyfikacji proszę zgłaszać tutaj.
Witam. w artykułach o roślinach spotykam się czasami z ich opisem genetycznym (np. "Roślina dość zmienna, co wiąże się ze zróżnicowanym składem genowym roślin w poszczególnych populacjach (2n = 48, 64, 84, 96, 105, 112)"). Problem sprawia mi to, co jest napisane w nawiasie w tym cytacie. 2n to o ile mi wiadomo genetyczny zapis diploidu. Co to diploid wiem, ale co oznaczają liczby po znaku równości? Będe wdzięczny za możliwie szybką odpowiedź np. na mojej stronie dyskusji. Dawid Mrożek (dyskusja) 16:25, 30 cze 2008 (CEST)
W dyskusji jest problem do rozstrzygnięcia. --Lesław Zimny (dyskusja) 18:20, 29 mar 2008 (CET)
- Odpowiedź w dyskusji hasła (tam też zapraszam do ew. innych wypowiedzi). Kenraiz (dyskusja) 20:56, 29 mar 2008 (CET)
W artykule napisane jest, że anyż gwiazdkowy należy do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae), natomiast w dewiki sklasyfikowany jest jako rodzina cytryńcowatych (Schisandraceae), a wg en, es, fr-wiki jako Illiciaceae. Jaka jest właściwa? Chrumps ► 00:06, 26 lis 2007 (CET)
- W infoboxie umieszczamy systematykę zgodną z systemem Reveala. Wg strony [1] opartej na systemie Reveala ww. gatunek należy do rodziny Illiciaceae. Zmiany w artykule wprowadziłem. Kenraiz (dyskusja) 00:44, 26 lis 2007 (CET)
Jeden z wikipedystów zasugerował, że obrazek w tym artykule przedstawia nie "czerniaka klonowego" lecz "smolistość liści klonu". Proszę o weryfikację. Minimus disputatio 21:37, 21 lip 2007 (CEST)
- Nie znam się na grzybach ale: googlowa wyszukiwarka obrazków daje pół tysiąca grafik ([2]) przedstawiających Rhytisma acerinum i pasujących do treści i grafiki we wskazanym artykule. Polska nazwa dla R. acerinum to czerniak klonowy (kilkaset potwierdzeń: [3]). Natomiast "smolistość liści" nie jest wogóle guglowalna. Kenraiz 00:37, 22 lip 2007 (CEST)
W artykule czytamy, że trzmiele są "gęsto owłosione". Nie wiem czy ta nazwa jest adekwatna, bo z tego co mi wiadomo "włosy" mają tylko ssaki, a ciało owadów pokryte jest co najwyżej chitynowymi włoskami. Pozdrawiam, Minimus disputatio 12:25, 14 lip 2007 (CEST)
- w entomologii włosy i włoski oznaczają właśnie to o czym piszesz więc takie określenie jest poprawne. --Bogdoro (dyskusja) 14:58, 8 cze 2011 (CEST)
Ilustracje anatomiczne
Przygotowałem na podstawie rysunków z Anatomii Graya dwa nieco uproszczone rysunki na próbę do zilustrowania artykułów dotyczących mięśni szyi - jeden z nich jest w powyższym artykule, jego wariacja z wyróżnieniem konkretnego mięśnia (myślę nad przygotowaniem takich dla reszty ważniejszych mięśni tej okolicy) jest w artykule o mięśniu m-o-s.
Bardzo proszę o ocenę, czy Waszym zdaniem schematy sprawdzą się w encyklopedii lepiej niż rysunki, czy lepiej darować sobie tworzenie dalszych elementów serii i zostać przy sprawdzonych (choć mniej dostosowanych do konkretnego artykułu) grafikach z Graya. Pozdrawiam, Orem 22:00, 2 lip 2007 (CEST)
- Moim zdaniem Twoje rysunki są fantastyczne i świetnie się nadają do ilustracji haseł. Reytan 21:10, 12 wrz 2007 (CEST)
Potrzebna weryfikacja
Ze względu na informacje dotyczące zdrowia ludzkiego proszę o weryfikację artykułu Kandyra. Ark (strona dyskusji) 20:04, 10 cze 2007 (CEST)
VHL
Prosze o ocenę artykułu VHL - czego brakuje, co jest niejasne, czy nie palnąłem czegoś głupiego :) Filip em porozmawiajmy 16:17, 25 cze 2007 (CEST)
Gruźlica 100 lat temu
Czy gruźlica na przełomie XIX/XX wieku prowadziła nieodwołalnie do śmierci? Czy mogła wyleczyć się niejako "samoistnie"? Ile przeciętnie trwała choroba w owym czasie? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź z - powiedzmy sobie - historii medycyny. R a f f dyskusja 22:03, 6 lip 2007 (CEST)
Projekt Antyhoax po sprawdzeniu ponad 1000 podejrzanych biografii i kilkudziesięciu haseł matematycznych wypuścił odszczepkę biologiczną. Na stronie Wikiprojekt:Antyhoax/gatunki znajduje się początek listy gatunków oraz innych jednostek taksonomicznych, których pod danym tytułem bot nie znalazł w internecie oprócz mirrorów wikipedii. Pozdrawiam i zapraszam chętnych do weryfikacji, Olaf @ 22:50, 11 lip 2007 (CEST)]]
Słyszałem miejski mit mówiący o tym, że zjedzenie/wypicie 240 g soli powoduje śmierć. Ile kryje się w tym prawdy? Czy jest to weryfikalne?
Zwiadowca21 20:49, 11 lip 2008 (CEST)
Śmierć zwierząt
Czy istnieją zwierzęta, które nigdy nie umierają ze starości - np. zostają zjedzone po rozmnożeniu się ale przed "naturalną śmiercią" lub z jakiegoś powodu nie umierają? Mech (dyskusja) 19:25, 31 sty 2009 (CET)
- Wszystkie organizmy umierają bo inaczej nie mogłyby trwać jako linie rozwojowe zdolne do adaptacji do zmieniającego się środowiska. Kiedyś myślano że rurkoczułkowce żyją przez setki tysięcy lat, ale okazało się to błędem. Zarówno wśród bezkręgowców jak i kręgowców kilkaset lat życia to absolutne maksimum. Oczywiście istnieją gatunki, u których krzywa przeżywalności jest taka, że znikoma część osobników dożywa śmierci biologicznej. To kwestia ekologii poszczególnych gatunków. Z ewolucyjnego punktu widzenia istotne jest tylko osiągnięcie równowagi lub przewagi tempa rozrodu nad śmiertelnością. Po przejściu wieku reprodukcyjnego z reguły krzywa przeżywalności leci na łeb na szyję w dół. Wyjątkiem są sytuacje takie jak u małp człekokształtnych, gdy starsze osobniki są potrzebne do pomocy w opiece nad niezaradnymi przez długi czas osobnikami młodymi. Kenraiz (dyskusja) 21:22, 31 sty 2009 (CET)
- Bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozwiała ona niektóre moje pytania. Ale nie wszystko się tu zgadza, bo wydaje mi się, że pierwotniaki, które rozmnażają się przez podział nigdy nie umierają ze starości. Właściwie są nieśmiertelne. Jeśli zaś chodzi o te zwierzęta, które bardzo rzadko doczekują śmierci ze starości, zostają zabite przez inne zwierzęta, czy przez np zmiany pogody, to jakie to są zwierzaki? Jakieś muchy? no bo raczej nie antylopy. Jakie to gatunki? Jeśli mógłbym jeszcze prosić o taki przykłąd. Będę (i jestem) wdzięczny za odpowiedź :-) Mech (dyskusja) 21:48, 31 sty 2009 (CET)
Trzeba to mądrze poprawić. Niespójne jest również z informacjami w Weliger. Pozdrawiam. mzopw (dyskusja) 00:59, 14 maj 2009 (CEST)
Komórka jajowa i plemnik
Muszę się dowiedzieć jaki jest stosunek wielkości komórki jajowej i plemnika. Proszę mi pomóc i od razu wyrażam podziękowanie Mech (dyskusja) 20:17, 25 cze 2009 (CEST)