Porlock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Porlock
Ilustracja
Przystań w Porlock
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Hrabstwo Somerset
Populacja (2002)
• liczba ludności

1438
Nr kierunkowy 01643
Kod pocztowy TA24
Położenie na mapie Somersetu
Mapa lokalizacyjna Somersetu
Porlock
Porlock
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
Porlock
Porlock
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Porlock
Porlock
Ziemia51°12′31″N 3°34′44″W/51,208611 -3,578889
Portal Portal Wielka Brytania

Porlock – wieś w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie Somerset. W roku 2002 zamieszkiwało ją 1438 mieszkańców[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wieś położona jest w dystrykcie West Somerset, nad Kanałem Bristolskim, 8 km na zachód od Minehead. Znajduje się na terenie parku narodowego Exmoor. Przez wieś prowadzi szlak turystyczny South West Coast Path. Nad wsią góruje strome wzgórze. W odległości dwóch mil od Porlock znajduje się Culbone Church, wybudowany w XII w., uznany za najmniejszy kościół w Anglii[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ślady osadnictwa we wsi sięgają epoki żelaza; z tych czasów pochodzi położone na wschód od wsi grodzisko Bury Castle[3]. W Domesday Book z 1086 wieś była wzmiankowana jako Portloc[4].

Wieś w kulturze[edytuj | edytuj kod]

 • Z wsią Porlock wiąże się historia powstania w 1797 jednego z najsłynniejszych wierszy w literaturze angielskiej - Kubla Chan Samuela Taylora Coleridge'a. Coleridge twierdził, że stworzył cały wiersz w pamięci podczas snu (w rzeczywistości mógł to być stan ekscytacji spowodowany opium), a kiedy po przebudzeniu zaczął go zapisywać, przeszkodziła mu w tym nieznana z imienia i nazwiska "osoba z Porlock", która miała do niego jakąś sprawę (a person on business from Porlock). W rezultacie wiersz (który ma 54 linijki) pozostał nieukończony[5]. Thomas de Quincey w swojej książce Wyznania angielskiego opiumisty przypuszczał, że osobą tą mógł być lekarz Coleridge'a, dr P. Aaron Potter, który regularnie dostarczał poecie laudanum; duża część literaturoznawców[6] uważa jednak, że opowieść ta została zmyślona przez Coleridge'a, który w ten sposób chciał usprawiedliwić własną niemoc twórczą - niemożność dokończenia rozpoczętego wiersza.
 • Poeta William Wordsworth, który mieszkał w pobliżu, odbywał z Coleridgem nocne spacery w okolice Porlock, co doprowadziło do powstania plotki, iż są szpiegami francuskimi (sprawa była wyjaśniana przez władze). W 2005 dla uczczenia obu poetów powstał szlak turystyczny Coleridge Way na wzgórzach Quantock Hills[7] prowadzący z Porlock do Nether Stowey.
 • Poeta Robert Southey napisał wiersz Porlock w oparciu o przygody romantycznych poetów. Za publikację tego wiersza, utrzymanego w formie sonetu, w gazecie Morning Post otrzymał zapłatę jednej gwinei[8].
 • Według miejscowych legend w okolicach Porlock i Lynton Jezus Chrystus wyruszył na wyprawę z Józefem z Arymatei. Ślady tej legendy można odnaleźć w wierszu Jerusalem.
 • W Lolicie Władimira Nabokova jedna z postaci melduje się w hotelu pod pseudonimem A. Person, Porlock, England.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Porlock (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
 2. Porlock (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
 3. Bury Castle (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
 4. Pirtle Coat of Arms (ang.). [dostęp 5 grudnia 2009].
 5. Robert Fulford's column about Coleridge's "person from Porlock". [dostęp 4 grudnia 2009].
 6. The 1816 Preface and Kubla Khan as a fragment. [dostęp 5 grudnia 2009].
 7. The Coleridge Way. [dostęp 4 grudnia 2009].
 8. Robert Southey and Exmoor. [dostęp 5 grudnia 2009].