Port Lincoln

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Port Lincoln
Ilustracja
Dworzec kolejowy w Port Lincoln
Państwo  Australia
Stan Australia Południowa
Powierzchnia 24,9 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności

13044
Kod pocztowy 5606
Położenie na mapie Australii Południowej
Mapa lokalizacyjna Australii Południowej
Port Lincoln
Port Lincoln
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Port Lincoln
Port Lincoln
Ziemia34°43′56″S 135°51′31″E/-34,732222 135,858611
Strona internetowa
Portal Portal Australia

Port Lincoln – miasto w Australii Południowej, położone w południowej części Półwyspu Eyrego, nad zatoką Boston Bay. Boston Bay jest ponad 3 razy większa od Sydney Harbour i uważana jest za jeden z najlepszych naturalnych portów na świecie. Port Lincoln położony jest około 280 km w linii prostej od Adelaide i około 670 km drogą. Liczy około 14 000 mieszkańców, roczne opady deszczu wynoszą 488 mm. Miasto cieszy się typowym klimatem śródziemnomorskim.

Przed okryciem przez Europejczyków w 1836 tereny te były zamieszkiwane przez aborygeńskie plemiona Parnkalla. Zatoka została odkryta przez angielskiego odkrywcę i podróżnika Matthew Flindersa i nazwana Port Lincoln na cześć jego rodzinnego miasta Lincoln, stolicy Lincolnshire. Uważa się, że tylko brak stałego źródła słodkiej wody sprawił, iż to właśnie tam nie umiejscowiono stolicy Australii Południowej (którą później zostało Adelaide).

Ekonomia Port Lincoln opiera się głównie na przeróbce i eksporcie zboża (ponad 337 tys. ton rocznie) oraz połowie tuńczyków (jest to największy port rybacki Australii), ale coraz większego znaczenia nabiera ruch turystyczny.

W okolicach Port Lincoln zrobiono część zdjęć to filmów takich jak Szczęki czy Gallipoli.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]