Port lotniczy Phnom Penh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ
Phnom Penh International Airport
Port lotniczy Phnom Penh
Ilustracja
Państwo  Kambodża
Miejscowość Phnom Penh
Typ cywilne/wojskowe
Właściciel Cambodia Airport Management Services
Kod IATA PNH
Kod ICAO VDPP
Wysokość 12 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2019)[1]
Liczba pasażerów 6 029 000
Cargo 21 738 t
Liczba operacji 56 018
Drogi startowe
Kierunek 05/23: asfalt, 3000 × 44 m
Położenie na mapie Kambodży
Mapa konturowa Kambodży, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „PNH”
Ziemia11°32′48″N 104°50′39″E/11,546667 104,844167

Port lotniczy Phnom Penh (IATA: PNH, ICAO: VDPP) – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km od Phnom Penh. Jest największym portem lotniczym Kambodży. W 2010 obsłużył 1,7 mln pasażerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawna nazwa lotniska Phnom Penh to Port lotniczy Pochentong.

6 lipca 1995 roku Królewski Rząd Kambodży podpisał umowę koncesyjną z francusko-malezyjską spółką joint venture Société Concessionaire d’Aéroport (SCA), na obsługę Portu lotniczego Phnom Penh (PNH) - Pochentong International Airport. W zamian za 20-letni kontrakt, 70% SCA należy do Groupe GTM i 30% Muhibbah Masterron of Malaysia, zobowiązała się do modernizacji lotniska na kwotę 110 mln dolarów. Modernizacja obejmuje budowę nowej drogi startowej, terminala i budynków cargo, hangarów, instalacji III poziomu ILS i związane z nimi świateł podejścia.

Berger Group została wybrana przez rząd do samodzielnego świadczenia usług inżynierskich w koncesji, do badania projektu i doradztwa w zakresie funkcjonalności i kosztów koncesji proponowanych ulepszeń. Zespół Berger także nadzorował prace wstępne w celu dostosowania samolotów szerokokadłubowych, takich jak 747, w tym nakładki betonu asfaltowego pasa startowego, instalacja nowych ILS, urządzeń metrologicznych, oświetlenie pasa startowego oraz generator energii elektrycznej oraz budowę nowej remizy strażackiej i drogi kołowania.

Po pomyślnym zakończeniu początkowego działania zespół Berger zaprojektował budowę nowego budynku terminalu, który miał pomieścić rosnący ruch turystyczny. Terminal wybudowany kosztem 22 mln dolarów składa się z trzech mobilnych rękawów, ponad 700 miejsc parkingowych i obiektów dla VIP i CIP.

Lotnisko posiada również wewnątrz restaurację Dairy Queen. Jest to jeden z pierwszych przykładów międzynarodowej franczyzy w Kambodży.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Cargo[edytuj | edytuj kod]

  1. http://www.cambodia-airports.com/index.php?option=com_trafficdata&Itemid=79&lang=en