Port lotniczy Phnom Penh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ
Phnom Penh International Airport
Port lotniczy Phnom Penh
អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិភ្នំពេញ Phnom Penh International Airport Port lotniczy Phnom Penh
Państwo  Kambodża
Miejscowość Phnom Penh
Typ cywilne/wojskowe
Właściciel Cambodia Airport Management Services
Kod IATA PNH
Kod ICAO VDPP
Wysokość 12 m n.p.m.
Statystyki ruchu (2010), źródło
Liczba pasażerów 1 719 076
Cargo 21 738 t
Liczba operacji 20 156
Drogi startowe
Kierunek 05/23: asfalt, 3000 × 44 m
Położenie na mapie Kambodży
Mapa lokalizacyjna Kambodży
PNH
PNH
Ziemia11°32′48″N 104°50′39″E/11,546667 104,844167

Port lotniczy Phnom Penh (IATA: PNH, ICAO: VDPP) – międzynarodowy port lotniczy położony 10 km od Phnom Penh. Jest największym portem lotniczym Kambodży. W 2006 obsłużył 1,3 mln pasażerów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawna nazwa lotniska Phnom Penh to Port lotniczy Pochentong.

6 lipca 1995 roku Królewski Rząd Kambodży podpisał umowę koncesyjną z francusko-malezyjską spółką joint venture Société Concessionaire d’Aéroport (SCA), na obsługę Portu lotniczego Phnom Penh (PNH) - Pochentong International Airport. W zamian za 20-letni kontrakt, 70% SCA należy do Groupe GTM i 30% Muhibbah Masterron of Malaysia, zobowiązała się do modernizacji lotniska na kwotę 110 mln dolarów. Modernizacja obejmuje budowę nowej drogi startowej, terminala i budynków cargo, hangarów, instalacji III poziomu ILS i związane z nimi świateł podejścia.

Berger Group została wybrana przez rząd do samodzielnego świadczenia usług inżynierskich w koncesji, do badania projektu i doradztwa w zakresie funkcjonalności i kosztów koncesji proponowanych ulepszeń. Zespół Berger także nadzorował prace wstępne w celu dostosowania samolotów szerokokadłubowych, takich jak 747, w tym nakładki betonu asfaltowego pasa startowego, instalacja nowych ILS, urządzeń metrologicznych, oświetlenie pasa startowego oraz generator energii elektrycznej oraz budowę nowej remizy strażackiej i drogi kołowania.

Po pomyślnym zakończeniu początkowego działania zespół Berger zaprojektował budowę nowego budynku terminalu, który miał pomieścić rosnący ruch turystyczny. Terminal wybudowany kosztem 22 mln dolarów składa się z trzech mobilnych rękawów, ponad 700 miejsc parkingowych i obiektów dla VIP i CIP.

Lotnisko posiada również wewnątrz restaurację Dairy Queen. Jest to jeden z pierwszych przykładów międzynarodowej franczyzy w Kambodży.

Linie lotnicze i połączenia[edytuj | edytuj kod]

Cargo[edytuj | edytuj kod]