Poziom śmierci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Poziom śmierci
Killing Floor
Autor Lee Child
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. Marzec 1997
Wydawca Putnam
Typ utworu powieść sensacyjna
Data I wyd. polskiego 2003
Pierwszy wydawca polski ISA
poprzednia
następna
Umrzeć próbując

Poziom śmierci (ang. Killing Floor) – debiutancka powieść brytyjskiego pisarza Lee Childa, wydana w 1997 r. Książka otrzymała nagrodę Anthony Award[1] oraz Barry Award[2] dla najlepszej pierwszej powieści. Jest to także pierwsza powieść cyklu z Jackiem Reacherem w roli głównego bohatera.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jack Reacher po odejściu z wojska prowadzi tryb życia włóczęgi, poruszając się z miasta do miasta. W czasie jednej z takich podróży, pod wpływem impulsu wysiada wczesnym rankiem z autobusu i pieszo dociera do Margrave – fikcyjnego, małego miasteczka w stanie Georgia. Na miejscu ma zamiar poszukać śladów "Ślepego Blake'a" – zmarłego przed laty w tym miasteczku gitarzysty. W trakcie śniadania w jednym z lokalnych barów zostaje aresztowany i oskarżony o morderstwo. Po odczytaniu obowiązkowej formuły Mirandy zostaje przewieziony do miejskiej komendy i tam jest przesłuchiwany. W trakcie przesłuchania okazuje się, że policja jest w posiadaniu świadka, który widział Reachera niedaleko miejsca zbrodni w noc popełnienia morderstwa. Jack stara się udowodnić, iż nie było go jeszcze w miasteczku, kiedy popełniono zbrodnię. Ostatecznie, wraz z innym podejrzanym w tej sprawie, trafia na weekend do stanowego więzienia, gdzie ze strony więźniów osadzonych na dożywocie ma miejsce próba zamachu na jego życie. Po dwóch dniach spędzonych w więziennej celi, z polecenia policji w Margrave zostają obaj uwolnieni. Po wyjściu z więzienia, Jack Reacher wraca do miasteczka i kiedy ma zamiar z niego wyjechać sprawy zaczynają się komplikować – zamordowany zostaje nie tylko brat Reachera – Joe, ale również szef tamtejszej policji. Poznanie zabójcy brata i żądza zemsty na oprawcy sprawiają, że Jack Reacher postanawia zostać w Margrave dłużej niż pierwotnie zamierzał. W trakcie rozwikłania zagadek z pozoru spokojne i senne miasteczko okazuje się centrum organizacji zajmującej się fałszowaniem pieniędzy na wielką, wielomiliardową skalę.

Nota wydawcy[edytuj | edytuj kod]

Margrave to małe, senne miasteczko w Georgii, które ożywa tylko popołudniami, gdy dzieci wychodzą ze szkoły. Sprawia jednak dziwne wrażenie – jest zbyt idealne. Tak idealne, że aż budzi grozę. Trawniki są tu równo przystrzyżone i gładkie niczym aksamit, drzewa wyglądają, jakby przed chwilą zrobiono im manicure. Co więcej, lokalny biznes – od położonego na uboczu zakładu fryzjerskiego po lśniący nowością bar Ena – znakomicie prosperuje bez klientów[3].

Nagle w miasteczku zjawia się przybysz, włóczykij i były żandarm, Jack Reacher. Zamierza spędzić tu weekend. W tym samym czasie w Margrave, po raz pierwszy od trzydziestu lat, popełnione zostaje morderstwo. Podejrzenie natychmiast pada na jedynego obcego – Jacka Reachera. I tak rozpoczyna się koszmar... Na początek: więzienie. Reacher musi przeżyć na poziomie śmierci wśród skazanych na dożywocie[3].

Gdyby jego zaginiony krewny oraz zmarły wiele lat temu gitarzysta mogli przemówić, być może Jack dowiedziałby się, w jak wielką aferę niechcący wdepnął. Do tej pory wszyscy mieszkańcy miasteczka pilnie strzegli swojej tajemnicy. Nagle jednak wychodzą na jaw sekrety śmiertelnie groźnej organizacji, a trup zaczyna ścielić się gęsto. Zabijanie przybiera rozmiary epidemii[3].

Informacje wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze polskie wydanie "Poziomu śmierci" ukazało się w 2003 roku nakładem wydawnictwa ISA. W 2010 roku wydawnictwo Albatros wznowiło książkę pod tym samym tytułem, ze zmienioną okładką, w formacie kieszonkowym (pocket). W 2011 r. Albatros wydał "Poziom śmierci" w tradycyjnym formacie książkowym.

Informacje wydawnicze Wydanie I Wydanie II Wydanie III
Wydawnictwo ISA Albatros Albatros
Tytuł Poziom śmierci Poziom śmierci Poziom śmierci
ISBN 83-88916-72-6 978-83-7659-197-1 978-83-7659-792-8
Data wydania 2003 2010/10 2011/11
Liczba stron 414, [2] 454, [2] 454, [2]
Oprawa miękka miękka miękka
Wymiary [mm] 115 x 175 125 x 195 150 x 210

Przypisy

  1. History of Guests of Honor and Anthony Award Winners (ang.). [dostęp 2012-06-23].
  2. 1998 Barry Awards (ang.). [dostęp 2012-06-23].
  3. a b c Poziom śmierci . isa.pl. [dostęp 2012-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-07)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]