Umrzeć próbując

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Umrzeć próbując
Die Trying
Autor Lee Child
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data I wyd. Lipiec 1998
Wydawca Putnam
Typ utworu powieść sensacyjna
Data I wyd. polskiego 2004
Pierwszy wydawca polski ISA
poprzednia
Poziom śmierci
następna
Wróg bez twarzy

Umrzeć próbując (ang. Die Trying) – druga powieść serii z Jackiem Reacherem, napisana przez brytyjskiego pisarza Lee Childa. Po raz pierwszy powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych w lipcu 1998 r. Pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa ISA w 2004 roku.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jack Reacher prowadzi życie tułacza, nieustannie zmieniając tymczasowe miejsce zamieszkania. Odreagowuje w ten sposób bardzo rutynowy i zorganizowany tryb życia, który prowadził w wojsku. Kolejny niezaplanowany cel jego w jego podróży to Chicago. Ponieważ do Wietrznego miasta przypadkiem dotarł razem z pewnym piosenkarzem, zaproponowano mu posadę bramkarza w klubie bluesowym.

Pewnego słonecznego, czerwcowego dnia, spacerujący ulicami Chicago Jack Reacher miał właśnie minąć wyjście pralni chemicznej, gdy na chodnik pod jego stopy wypada rehabilitacyjna kula, należąca do wychodzącej z niej akurat kobiety. Reacher pomaga nieznajomej kobiecie odzyskać równowagę i zabiera jej naręcze worków z pralni. Sądził, że przejdzie z nią kilka kroków, aż kobieta odzyska panowanie nad sobą, potem wypuści jej rękę i odda ubrania. Kiedy się jednak odwrócił, ujrzał przed sobą dwóch mężczyzn, którzy trzymali w rękach dziewięciomilimetrowe pistolety automatyczne. Mężczyźni grożąc bronią zmusili oboje do wejścia do zaparkowanej opodal furgonetki. Kobietą, z którą Jack Reacher został uprowadzony to Holly Johnson – agentka FBI, a córka generała Johnsona, szefa Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA. Agenci FBI po dotarciu do taśmy z monitoringu, uznają Jacka Reachera jednym z porywaczy, którzy dokonali uprowadzenia Holly Johnson. Tymczasem Reacher i Holly Johnson zostają wywiezieni 2 tys. mil od Chicago, do bazy fanatycznej grupy milicji, która w swych szaleńczych zamiarach chce stworzyć niezależne państwo na terenie stanu Montana.

Nota wydawcy[edytuj | edytuj kod]

Ulica Chicago w palącym słońcu. Jack Reacher, w czasie swej wędrówki donikąd, spotyka atrakcyjną, młodą kobietę – utykającą, z trudem radzącą sobie z kulami, samotną. Oczywiście zatrzymuje się, by zaoferować pomocną dłoń, a gdy oboje odwracają się, widzą parę pistoletów wymierzonych w swoje żołądki[1]..

Przykuty do kobiety, zamknięty w ciemnej, dusznej półciężarówce, pędzącej 2000 mil przez Amerykę, Reacher musi się dowiedzieć, z kim ma do czynienia. Porywacze nie odzywają się nawet słowem, a towarzyszka niedoli twierdzi, że nazywa się Holly Johnson i jest agentką FBI. Jest na to wystarczająco zawzięta i twarda, ale on wie, że musi się za tym kryć coś więcej. A kiedy dotrą do odległego i nieprzyjaznego celu podróży, będą musieli działać jak zgrana drużyna i zaufać sobie nawzajem, mogąc w swym najwyraźniej beznadziejnym położeniu przeciwstawić wściekłej przemocy tylko własny spryt i odwagę. A na szali leży życie – ich i setek innych ludzi[1].

Informacje wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze polskie wydanie książki ukazało się w 2004 roku nakładem wydawnictwa ISA, pod tytułem "Umrzeć próbując". W lutym 2012 r. wydawnictwo Albatros wznowiło wydanie pod zmienionym tytułem "Uprowadzony". W czerwcu 2012 r. wydawnictwo Albatros wydało "Uprowadzonego" w formie e-booka, dostępnego w formatach MOBI (Amazon Kindle) oraz EPUB.

Informacje wydawnicze Wydanie I Wydanie II E-book
Wydawnictwo ISA Albatros Albatros
Tytuł Umrzeć próbując Uprowadzony Uprowadzony
ISBN 83-7418-003-X 978-83-7659-613-6 978-83-7659-477-4
Data wydania 2004 2012/02 2012-06-18
Liczba stron 511, [1] 478, [1] 450
Oprawa/Format miękka miękka MOBI/EPUB
Wymiary/Rozmiar 115x175 mm bd. 1,95 MB

Przypisy

  1. a b Umrzeć próbując . isa.pl. [dostęp 2012-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-08)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]