Umrzeć próbując

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Umrzeć próbując
Die Trying
Autor Lee Child
Typ utworu powieść sensacyjna
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania Lipiec 1998
Wydawca Putnam
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2004
Wydawca ISA

Umrzeć próbując (ang. Die Trying) – druga powieść serii z Jackiem Reacherem, napisana przez brytyjskiego pisarza Lee Childa. Po raz pierwszy powieść ukazała się w Stanach Zjednoczonych w lipcu 1998 r. Pierwsze polskie wydanie ukazało się nakładem wydawnictwa ISA w 2004 roku.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Jack Reacher prowadzi życie tułacza, nieustannie zmieniając tymczasowe miejsce zamieszkania. Odreagowuje w ten sposób bardzo rutynowy i zorganizowany tryb życia, który prowadził w wojsku. Kolejny niezaplanowany cel jego w jego podróży to Chicago. Ponieważ do Wietrznego miasta przypadkiem dotarł razem z pewnym piosenkarzem, zaproponowano mu posadę bramkarza w klubie bluesowym.

Pewnego słonecznego, czerwcowego dnia, spacerujący ulicami Chicago Jack Reacher miał właśnie minąć wyjście pralni chemicznej, gdy na chodnik pod jego stopy wypada rehabilitacyjna kula, należąca do wychodzącej z niej akurat kobiety. Reacher pomaga nieznajomej kobiecie odzyskać równowagę i zabiera jej naręcze worków z pralni. Sądził, że przejdzie z nią kilka kroków, aż kobieta odzyska panowanie nad sobą, potem wypuści jej rękę i odda ubrania. Kiedy się jednak odwrócił, ujrzał przed sobą dwóch mężczyzn, którzy trzymali w rękach dziewięciomilimetrowe pistolety automatyczne. Mężczyźni grożąc bronią zmusili oboje do wejścia do zaparkowanej opodal furgonetki. Kobietą, z którą Jack Reacher został uprowadzony to Holly Johnson – agentka FBI, a córka generała Johnsona, szefa Połączonych Sztabów Sił Zbrojnych USA. Agenci FBI po dotarciu do taśmy z monitoringu, uznają Jacka Reachera jednym z porywaczy, którzy dokonali uprowadzenia Holly Johnson. Tymczasem Reacher i Holly Johnson zostają wywiezieni 2 tys. mil od Chicago, do bazy fanatycznej grupy milicji, która w swych szaleńczych zamiarach chce stworzyć niezależne państwo na terenie stanu Montana.

Informacje wydawnicze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze polskie wydanie książki ukazało się w 2004 roku nakładem wydawnictwa ISA, pod tytułem Umrzeć próbując. W lutym 2012 r. wydawnictwo Albatros wznowiło wydanie pod zmienionym tytułem Uprowadzony. W czerwcu 2012 r. wydawnictwo Albatros wydało Uprowadzonego w formie e-booka, dostępnego w formatach MOBI (Amazon Kindle) oraz EPUB.

Informacje wydawnicze Wydanie I Wydanie II E-book
Wydawnictwo ISA Albatros Albatros
Tytuł Umrzeć próbując Uprowadzony Uprowadzony
ISBN ISBN 83-7418-003-X ISBN 978-83-7659-613-6 ISBN 978-83-7659-477-4
Data wydania 2004 2012/02 2012-06-18
Liczba stron 511, [1] 478, [1] 450
Oprawa/Format miękka miękka MOBI/EPUB
Wymiary/Rozmiar 115x175 mm bd. 1,95 MB


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]