Prawybory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Debata przed prawyborami Platformy Obywatelskiej w 2019

Prawyborywybory wstępne, których wynik może być niewiążący lub wiążący w późniejszych właściwych wyborach. Służą do zbadania opinii publicznej lub wyłonienia kandydatów mogących startować w późniejszych wyborach właściwych. Ich znaczenie jest uzależnione od ordynacji wyborczej i w wielu systemach politycznych (np. w USA) jest to część procedury wyborczej.

W Polsce prawybory nie są wprowadzone do ordynacji wyborczej. Organizowane były jako sondaż przedwyborczy na terenie miasta i gminy Września w województwie wielkopolskim.

Pierwsze w Polsce otwarte oraz odpłatne prawybory, wzorowane na prawyborach Partii Republikańskiej w USA, zorganizowała Konfederacja Wolność i Niepodległość, a ich celem było wyłonienie kandydata tejże partii w wyborach prezydenckich w 2020 roku[1]. Prawybory składały się z 16 zjazdów wojewódzkich, a pierwsze z nich odbyły się 7 grudnia 2019 roku. Zwieńczeniem prawyborów był ogólnopolski zjazd elektorski, który miał miejsce 18 stycznia 2020 roku. Zwyciężył w nich Krzysztof Bosak[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]