Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, właśc. Biuro Prokuratora (ang. Office of the Prosecutor) – jeden z trzech organów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, pełniący funkcje śledcze i oskarżycielskie.

Biuro Prokuratora jest odpowiedzialne za ściganie poważnych naruszeń humanitarnego prawa międzynarodowego dokonanych na terytorium byłej Jugosławii od 1 stycznia 1991. Działa jako niezależny organ Trybunału, zarówno w stosunkach między innymi organami, jak i zewnętrznych. Nie może szukać ani otrzymywać instrukcji z żadnych źródeł.

Biurem Prokuratora kieruje Główny Prokurator (ang. Chief Prosecutor), a jego zastępcą jest Wiceprokurator (ang. Deputy Prosecutor). Główny Prokurator jest mianowany przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych na wniosek Sekretarza Generalnego ONZ. Wiceprokurator i pozostały personel jest mianowany przez Sekretarza Generalnego z rekomendacji Głównego Prokuratora.

Główny Prokurator musi odznaczać się silnym, moralnym charakterem i wysokim poziomem kompetencji oraz doświadczenia w prowadzeniu postępowań przygotowawczych i oskarżaniu. Kadencja Głównego Prokuratora wynosi cztery lata z możliwością powtórnego wyboru. Kadencja członków pozostałego personelu Urzędu Prokuratora trwa tyle co kadencja Podsekretarza Generalnego ONZ.

Siedzibą Biura Prokuratora jest w siedziba Trybunału w Hadze (Holandia).

Do grudnia 2007 Głównym Prokuratorem była Szwajcarka Carla Del Ponte, a Wiceprokuratorem obywatel USA David Tolbert. Od 1 stycznia 2008 Głównym Prokuratorem jest obywatel Belgii Serge Brammertz, a Wiceprokuratorem Kanadyjczyk Norman Farrell.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Scale of justice gold.png Artykuł uwzględnia ograniczony pod względem terytorialnym stan prawny na 13 sierpnia 2006. Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.