Protathlima A’ Kategorias (2014/2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Protathlima A’ Kategorias 2014/2015
2013/2014 2015/2016
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Cypr
Termin 23 sierpnia 201424 maja 2015
Liczba meczów 192
Stadiony (w 8 miastach)
Bramki 503 (2,62 na mecz)
Mistrz Cypru APOEL Nikozja
Król strzelców Benin Mickaël Poté (17)
Ostatnia aktualizacja infoboksu: koniec sezonu

Protathlima A’ Kategorias (2014/2015) – 77. edycja najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej na Cyprze. W tym sezonie ligę zredukowano do 12 zespołów, a rozgrywki składały się z dwóch części. Najpierw drużyny rozgrywały ze sobą po dwa mecze tradycyjnym systemem kołowym, a następnie zostały podzielone na dwie 6-zespołowe grupy, w których rozgrywają mecze w systemie kołowym o następujące pozycje:

  • w grupie mistrzowskiej o miejsca 1. – 6. (za zdobycie mistrzostwa kraju zespół zyskuje prawo gry w kwalifikacjach Ligi Mistrzów UEFA (2015/2016)
  • w grupie spadkowej o miejsca 7. – 12. (ostatnia drużyna w tej grupie spadła z ligi)

Tytułu, z powodzeniem, broniła drużyna APOEL Nikozja. Została ona mistrzem po raz 24. w historii, a trzeci z rzędu.

Drużyny[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Protathlima A’ Kategorias 2014/2015
Uczestnicy poprzedniej edycji
APN APOEL Nikozja Simple gold crown.svg Simple gold cup.svg 1
AEL AEL Limassol 2
APL Apollon Limassol 3
ERM Ermis Aradipu 4
OMN Omonia Nikozja 5
AFA Anorthosis Famagusta 6
NSL Nea Salamina Famagusta 7
AEK AEK Larnaka 8
ETA Ethnikos Achna 9
DOX Doxa Katokopia 10
Aiga uparrow inv.svg Awans z Protathlima B’ Kategorias
AYN Ajia Napa 1
OTH Othellos Atienu 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Po poprzednim sezonie spadły drużyny: Aris Limassol (11.), AEK Kuklia (12.), Enosis Neon Paralimni (13.) oraz Alki Larnaka (14.).

Pierwsza runda[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 Apollon Limassol 22 15 3 4 49 26 +23 48 Kwalifikacja do grupy mistrzowskiej
2 APOEL Nikozja 22 13 7 2 34 13 +21 46
3 Omonia Nikozja 22 12 3 7 32 22 +10 39 OMO 0–1 AEK
AEK 1–3 OMO
4 AEK Larnaka 22 11 6 5 41 23 +18 39
5 Anorthosis Famagusta 22 12 2 8 32 22 +10 38
6 Ermis Aradipu 22 10 5 7 29 28 +1 35
7 AEL Limassol 22 7 9 6 33 26 +7 30 Kwalifikacja do grupy spadkowej
8 Ethnikos Achna 22 5 7 10 18 37 −19 22
9 Nea Salamina Famagusta 22 4 7 11 16 29 −13 19
10 Ajia Napa 22 3 7 12 21 42 −21 16 AYN 1–0 OTH
OTH 2–1 AYN
11 Othellos Atienu 22 3 7 12 13 26 −13 16
12 Doxa Katokopia 22 3 5 14 14 38 −24 14

Aktualne na 28 lutego 2015. Źródło: CFA, RSSSF
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1) punkty; 2) punkty w meczach bezpośrednich; 3) różnica goli w meczach bezpośrednich; 4) liczba goli strzelonych na wyjeździe w meczach bezpośrednich; 5) różnica bramek; 6) liczba strzelonych bramek.

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość AEK AEL AFA APN APL AYN DOX ERM ETA NSL OMN OTH
AEK Larnaka 1:1 1:0 0:2 3:1 2:0 1:0 0:0 5:0 2:0 1:3 2:2
AEL Limassol 1:0 4:1 2:1 1:2 3:0 0:0 2:3 2:2 1:1 0:1 1:0
Anorthosis Famagusta 2:1 2:1 0:1 0:1 4:1 1:0 2:0 0:0 1:0 2:1 1:0
APOEL Nikozja 4:4 0:0 2:0 1:0 1:1 0:0 1:0 4:0 1:0 1:0 1:1
Apollon Limassol 2:5 3:3 2:0 0:0 1:0 2:0 3:2 3:0 5:0 3:0 4:0
Ajia Napa 1:2 1:1 1:5 1:3 2:5 2:2 2:1 0:0 1:1 1:3 1:0
Doxa Katokopia 1:4 0:4 0:4 0:2 1:3 1:0 0:2 3:1 1:1 0:1 0:0
Ermis Aradipu 0:4 2:2 1:0 2:1 1:3 2:2 2:1 2:1 3:1 1:1 1:0
Ethnikos Achna 2:1 4:2 0:0 0:4 0:2 2:1 1:2 0:0 1:1 1:0 0:0
Nea Salamina Famagusta 0:0 0:2 2:3 0:1 4:0 0:0 1:0 0:1 2:1 1:1 0:1
Omonia Nikozja 0:1 2:0 3:2 1:1 1:2 1:2 4:2 2:1 2:0 3:0 1:0
Othellos Atienu 1:1 0:0 0:2 1:2 2:2 2:1 2:0 0:2 1:2 0:1 0:1

Aktualne na 28 lutego 2015. Źródło: CFA, RSSSF
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Druga runda[edytuj | edytuj kod]

Grupa Mistrzowska[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 APOEL Nikozja (M) 32 17 11 4 52 26 +26 62 Liga Mistrzów UEFA II runda kwalifikacyjna
2 AEK Larnaka 32 17 8 7 56 31 +25 59 Liga Europy UEFA III runda kwalifikacyjna1 AEK : 9 pkt
APOL : 3 pkt
3 Apollon Limassol 32 18 5 9 59 41 +18 59 Liga Europy UEFA I runda kwalifikacyjna1
4 Omonia Nikozja 32 17 5 10 52 34 +18 56
5 Anorthosis Famagusta 32 16 4 12 50 37 +13 52
6 Ermis Aradipu 32 11 7 14 38 55 −17 40

Aktualne na 24 maja 2015. Źródło: CFA, RSSSF
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Ponieważ triumfator Pucharu Cypru APOEL Nikozja zakwalifikował się do Liga Mistrzów UEFA (2015/2016), czwarte miejsce również oznaczało prawo gry w Lidze Europa UEFA.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość AEK AFA APN APL ERM OMN
AEK Larnaka 2:0 1:0 2:0 2:1 2:1
Anorthosis Famagusta 3:0 3:3 3:1 3:1 1:3
APOEL Nikozja 1:1 1:0 2:2 3:0 3:2
Apollon Limassol 1:0 1:3 1:0 2:2 2:1
Ermis Aradipu 0:4 1:1 2:4 1:0 0:1
Omonia Nikozja 1:1 2:1 1:1 1:0 7:1

Aktualne na 24 maja 2015. Źródło: CFA, RSSSF
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Grupa spadkowa[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
7 Ethnikos Achna 32 11 8 13 36 49 −13 41
8 AEL Limassol 32 9 12 11 42 42 0 39
9 Nea Salamina Famagusta 32 9 9 14 31 37 −6 36
10 Ajia Napa 32 6 12 14 32 54 −22 30
11 Doxa Katokopia 32 7 7 18 29 55 −26 28
12 Othellos Atienu (S) 32 5 10 17 26 42 −16 25 Spadek do Protathlima B’ Kategorias

Aktualne na 24 maja 2015. Źródło: CFA, RSSSF
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek, (B) – zapewniony udział w barażach.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Gospodarz \ Gość AEL AYN DOX ETA NSL OTH
AEL Limassol 2:2 0:4 1:2 2:0 0:1
Ajia Napa 1:0 0:0 1:0 0:0 2:2
Doxa Katokopia 1:2 0:1 1:5 3:0 3:3
Ethnikos Achna 1:1 3:2 0:2 2:1 3:1
Nea Salamina Famagusta 1:1 3:0 6:0 1:0 1:0
Othellos Atienu 3:0 2:2 0:1 1:2 0:2

Aktualne na 24 maja 2015. Źródło: CFA, RSSSF
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Źródło: [1]

P. Zawodnik Klub Gole
1 Benin Mickaël Poté Omonia 17
2 Nigeria Ifeanyi Onyilo Ermis 15
3 Algieria Rafik Djebbour APOEL FC 14
Grecja Fotios Papulis Apollon
5 Cypr Andreas Makris Anorthosis 13
6 Brazylia Valdo Ethnikos 11
7 Brazylia Ricardo Lobo Doxa 10
Wybrzeże Kości Słoniowej Abraham Guie Gneki Apollon
Cypr Nestoras Mitidis AEK
Brazylia Thiago Othellos
11 Argentyna Gastón Sangoy Apollon 9
Portugalia Esmaël Gonçalves Anorthosis

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Najlepsi strzelcy. sportstats.com.