Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
szkoła średnia
Ilustracja
Gmach szkoły w 2016 roku
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Adres ul. Głogowska 92
Patron Adam Mickiewicz
Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”
Ziemia52°23′34,6″N 16°53′47,6″E/52,392944 16,896556

Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniuszkoła średnia usytuowana przy ul. Głogowskiej na Łazarzu w Poznaniu, działająca w latach 1927–1939. Ponownie od 15 grudnia 1956[1] do 17 lipca 2014 roku, kiedy w budynku mieściło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza[2]. Od 2015 roku w gmachu funkcjonuje Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz[3] i Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki[4], przekształcona z Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założycielem szkoły był ks. Czesław Piotrowski. Początkowo w 1920 roku ksiądz Piotrowski założył prywatną trzyklasową szkołę przygotowującą do nauki w gimnazjum, rozszerzając ją następnie o klasę czwartą realizującą program I klasy gimnazjum humanistycznego. 22 maja 1924 roku uzyskano od kuratorium zgodę na rozpoczęcie działalności szkoły na poziomie tzw. niższego gimnazjum[5] i szkołę przemianowano na Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza. Dopiero w roku szkolnym 1926/1927 otrzymano pozwolenie na nauczanie na poziomie tzw. wyższego gimnazjum[6]. W 1926 roku zaczęto czynić starania w kierunku budowy własnego budynku szkolnego, bowiem dotychczas korzystano z gościny w szkołach przy ul. Józefa Strusia, Garncarskiej i szkole przy ul. Kazimierza Jarochowskiego. Po otrzymaniu w grudniu 1926 roku pozwolenia na budowę wydanego przez Miejski Urząd Policji Budowlanej, prace budowlane rozpoczęto w styczniu 1927 roku. Budowę szkoły prowadził przedsiębiorca budowlany Maksymilan Garstecki. Projekt został przygotowany przez architekta Adolfa Pillera. Budowę ukończono we wrześniu 1927 roku, a otwarcie szkoły miało miejsce 5 października tego samego roku. Poświęcenia gmachu dokonał kardynał August Hlond. Podczas uroczystości obecni byli m.in. prezydent Poznania Cyryl Ratajski i kurator szkolny Okręgu Szkolnego Poznańskiego Bernard Chrzanowski. Budynek spełniał prawie w całości wymagania odnośnie szkół prywatnych wg późniejszej ustawy z 11 marca 1932 roku[7], wydanej przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego[6].

Podczas okupacji Poznania budynek szkolny wykorzystywała administracja niemiecka, urządzając w nim urzędy: budowlany, przesiedleńczy i opieki społecznej, a także jeden z oddziałów organizacji Todta[6].

Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku budynek zajęła Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej[8]. W grudniu 1956 roku do budynku przeniesiono VIII LO z ul. Bosej, które przyjęło przedwojenny patronat szkoły im. Adama Mickiewicza[6].

W 2015 roku budynek przeszedł remont generalny, zakończony we wrześniu tegoż roku. Od tego momentu w gmachu funkcjonują szkoły katolickie[8]: Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz i Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie budynek mieścił 19 klas lekcyjnych, laboratorium fizyczno-chemiczne, pracownię przyrodniczo-geograficzną, tzw. salę slajdu do pokazów wizualnych, także gabinet lekarsko-dentystyczny. Nowością na ówczesne czasy była znajdująca się w piwnicy sala gimnastyczna z szatniami i natryskami. Budynek wyposażony był w dwie klatki schodowe dochodzące z każdej ze stron do auli, który mogła pomieścić ok. 700 osób. Pośrodku znajdował się podest, za którym umieszczono witraż z wizerunkiem Jezusa i św. Jana. Po bokach natomiast obrazy św. Kazimierza i św. Stanisława. Podczas wybranych uroczystości aula pełniła rolę kaplicy[6].

Na zewnątrz urządzono boisko przeznaczone do zajęć sportowych z wydzielonym kortem tenisowym. Po stronie południowej gmachu szkoły znajdował się ogródek szkolny, wykorzystywany w czasie lekcji przyrodniczo-biologicznych[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia VIII Liceum Ogólnokształcącego, www.lo8.poznan.pl [dostęp 2020-07-12].
  2. Koniec "Ósemki" na Łazarzu - klucze do budynku po VIII LO przejęła kuria - .:LAZARZ.PL → poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki, lazarz.pl [dostęp 2020-07-12].
  3. Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im bł. Natalii Tułasiewicz - Witamy na stronie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego KSW w Poznaniu, Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im bł. Natalii Tułasiewicz [dostęp 2020-07-12] (pol.).
  4. Katolicka Szkoła Podstawowa im. świętego Stanisława Kostki - Witamy na stronie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Poznaniu, Katolicka Szkoła Podstawowa im. świętego Stanisława Kostki [dostęp 2020-07-12] (pol.).
  5. System edukacyjny II RP | Wirtualny Sztetl, sztetl.org.pl [dostęp 2020-07-17].
  6. a b c d e f Joanna Napierała, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Kronika Miasta Poznania – Głogowska I, 2019/3, Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, s. 113-136, ISSN 0137-3552.
  7. 11 marca 1932 r. Reforma szkolnictwa, nowahistoria.interia.pl [dostęp 2020-07-17] (pol.).
  8. a b Historia Szkoły | Szkoła ks. Piotrowskiego – Głogowska 92 Poznań [dostęp 2020-07-12] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wydawnictwo Miejskie Posnania, Kronika Miasta Poznania – Głogowska I, 2019/3, Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Joanna Napierała, s. 113-136, ISSN 0137-3552.