Przedsława Włodzimierzówna
księżniczka kijowska | |
Dane biograficzne | |
Dynastia |
Rurykowicze |
---|---|
Data urodzenia |
między 980 a 987 |
Data śmierci |
po 1018 |
Ojciec |
Włodzimierz Wielki |
Matka |
Rogneda? |
Przedsława Włodzimierzówna, Predysława (zm. po 1018) – księżniczka ruska z dynastii Rurykowiczów, córka Włodzimierza I Wielkiego.
W 1017 roku owdowiały Bolesław I Chrobry bez powodzenia starał się o rękę Przedsławy u jej brata, Jarosława Mądrego. W 1018 roku, po zajęciu Kijowa przez polskiego władcę, księżniczka została przez niego zgwałcona i w rok później uprowadzona do Polski w charakterze nałożnicy Chrobrego.
Przedsława w źródłach historycznych
[edytuj | edytuj kod]Księżniczka kijowska
[edytuj | edytuj kod]Powieść lat minionych wymienia imiona synów Włodzimierza i Rognedy, nie wspomina natomiast imion ich córek. Naukowcy nie są zgodni, czy Rogneda była matką Przedsławy[1].
- Zobacz więcej w artykule
Chronologicznie najwcześniejszą wzmiankę o Przedsławie zawiera Pateryk Kijowsko-Pieczerski. Wydarzenia w nim opisane dotyczą okresu panowania Świętopełka w Kijowie, który po śmierci Włodzimierza Wielkiego w 1015 roku dążył do umocnienia władzy kosztem pozbycia się swoich młodszych braci. Jarosław Mądry, który wówczas panował w Nowogrodzie Wielkim, rozpoczął walkę z przyrodnim bratem o tron kijowski. Stronę Jarosława, według Latopisu Hipackiego, przyjęli jego bracia - Borys, Gleb i Świętosław[2].
Po zabójstwie Borysa, jak podaje pateryk, na dworze Przedsławy schronił się przed Świętopełkiem jeden z jego wiernych wojów - Mojżesz Węgrzyn[3]. Możliwe, że dwór księżniczki znajdował się w osadzie Przedsławino pod Kijowem, o której wspomina Powieść lat minionych pod rokiem 980[1].
Przedsława była informatorką Jarosława w Kijowie: dwukrotnie, według źródeł, przesyłała mu wiadomości o poczynaniach Świętopełka. Pierwszy raz wysłała gońca do Nowogrodu Wielkiego z informacją o zabójstwie Borysa[4]. Drugą, ostrzegawczą, Jarosław dostał po zabiciu Gleba[2].
Nałożnica polskiego króla
[edytuj | edytuj kod]W 1016 roku Jarosław Mądry obalił Świętopełka i został Wielkim Księciem Kijowskim. Świętopełk uciekł do Polski, gdzie wystarał się o wsparcie militarne u swojego teścia Bolesława Chrobrego. Król polski, który zakończył długoletnie wojny z Niemcami podpisaniem pokoju w Budziszynie, postanowił zwiększyć swoje wpływy polityczne na wschodzie. Wyruszył zatem na Ruś Kijowską, żeby, jak pisze Gall Anonim,
Wyprawa kijowska Bolesława zakończyła się powodzeniem: Kijów został zdobyty przez wojska Chrobrego, a Jarosław Mądry zbiegł do Nowogrodu – zabierając ze sobą żonę Świętopełka (czyli córkę Bolesława). Gall Anonim opisał triumfalne wejście Bolesława do stolicy Rusi, wkładając mu do ust słowa, które określiły los Przedsławy Włodzimierzówny:
A Bolesław bez oporu wkroczył do wielkiego i bogatego miasta i dobywszy z pochew miecza uderzył nim w Złotą Bramę, gdy zaś ludzie jego się dziwili, czemu to czyni, wyjaśnił [im to] ze śmiechem, a wcale dowcipnie: "Tak jak w tej godzinie Złota Brama miasta ugodzona została tym mieczem, tak następnej nocy ulegnie siostra najtchórzliwszego z królów, której mi dać nie chciał. Jednakże nie połączy się z Bolesławem w łożu małżeńskim, lecz tylko raz jeden, jak nałożnica, aby pomszczona została w ten sposób zniewaga naszego rodu, Rusinom ku obeldze i hańbie"[6].
O uprowadzeniu Przedsławy wspomina również Thietmar:
Obecne były przy tym: macocha wspomnianego księcia, jego żona oraz dziewięć jego sióstr, z których jedną, dawniej sobie upatrzoną, ten stary wszetecznik Bolesław uprowadził bezwstydnie, zapominając o swojej ślubnej małżonce[7].
Niżej kronikarz wspomina, że Bolesław proponował Jarosławowi wymianę jeńców: odda mu Przedsławę z siostrami i macochą w zamian za uwolnienie swojej córki – żony Świętopełka[7]. Wymiana nie powiodła się, o czym świadczą późniejsze wzmianki w latopisach ruskich: Bolesław opuścił Kijów, zabierając do Polski łupy i Przedsławę[8], w stolicy pozostawił zastępcę – "Rusina ze swojego rodu"[6] – Świętopełka.
Powieść minionych lat wspomina, iż Bolesław zaś uciekł z Kijowa, zabrawszy skarby i bojarów Jarosławowych, i siostry jego.
O losach Przedsławy w Polsce nic nie wiadomo. Nieznana również jest jej data śmierci.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b В год 6488 (980), w: Повесть временных лет, s. [1].
- ↑ a b Убивство святих новоявлених мучеників Бориса і Гліба. Понеділок 5.IX 1015, w: Літопис руський за Іпатським списком, s. [2].
- ↑ О преподобном Моисее Угрине Слово 30, w: Киево-Печерский патерик, s. [3].
- ↑ Об убиении Бориса, w: Повесть временных лет, s. [4].
- ↑ Anonim tzw. Gall, Kronika polska, tł. R. Grodecki, Wrocław 1982, s. 21. ISBN 83-04-01212-X.
- ↑ a b Anonim tzw. Gall, Kronika polska, tł. R. Grodecki, Wrocław 1982, s. 22. ISBN 83-04-01212-X.
- ↑ a b Kronika Thietmara, tł. Marian Zygmunt Jedlicki, Kraków 2002, s. 235. ISBN 83-7052-568-7.
- ↑ Полное собрание русских летописей, T. 5, Софийская первая летопись, Ленинград 1925, s. 89; Полное собрание русскихъ лѣтописей, T. 7, Лѣтопись по Воскресенскому списку, Санктпетербургъ 1856, s. 326