Grzech (film 1932)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grzech
Rain
Ilustracja
Joan Crawford w filmie Grzech
Gatunek film fabularny
Dramat
Rok produkcji 1932
Data premiery Ziemia 12 października 1932
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 92 minuty
Reżyseria Lewis Milestone
Scenariusz Maxwell Anderson
Główne role Joan Crawford
William Gargan
Walter Huston
Muzyka Alfred Newman
Zdjęcia Oliver T. Marsh
Montaż W. Duncan Mansfield
Produkcja Lewis Milestone
Wytwórnia United Artists
Budżet 591 000 $

Grzech (eng. Rain)– amerykański dramat filmowy z 1932 roku w reżyserii Lewisa Milestonea częściowo nakręcony w Santa Catalina Island w Kalifornii. W filmie gra Joan Crawford jako prostytutka Sadie Thompson i Walter Huston jako misjonarz, który chce zreformować Sadie, ale którego własna moralność jest pod znakiem zapytania. Crawford została wypożyczona przez MGM do United Artists dla tego filmu.

Fabuła filmu oparta jest na sztuce z 1923 roku Rain napisanej przez Johna Coltona i Clemence Randolpha, którzy oparli swój scenariusz na opowiadaniu Panna Thompson (dopiero później tytuł zmieniono na „Rain”) Somerseta Maughama. Aktorka Jeanne Eagels grała tę rolę na scenie. Inne wersje filmowe opowiadania to niemy film pod tytułem Sadie Thompson z udziałem Glorii Swanson z 1928 roku i film Panna Sadie Thompson z 1953, w którym wystąpiła Rita Hayworth.

W 1960 roku film znalazł się na domenie publicznej w Stanach Zjednoczonych.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Statek płynie do Apia, Samoa ale tymczasowo zatrzymuje się w pobliżu Pago Pago ze względu na możliwą epidemię cholery na pokładzie. Wśród pasażerów jest Alfred Davidson, obłudny misjonarz, jego żona i Sadie Thompson, prostytutka. Thompson spędza czas bawiąc się i pijąc z amerykańskimi marines stacjonującymi na wyspie. Sierżant Tim O’Hara, nazywany przez Sadie jako „Handsome”, zakochuje się w niej.

Zachowanie Sadie szybko staje się powodem prób ratowania jej duszy przez Davidsona. Kiedy ona odrzuca jego ofertę, Davidson wpływa na gubernatora, żeby ją deportowano do San Francisco w Kalifornii, gdzie jest poszukiwana za nieokreślone przestępstwa (ona twierdzi, że sfabrykowane). Błaga Davidsona, żeby pozwolił jej pozostać na wyspie jeszcze kilka dni bo planuje ucieczkę do Sydney. Podczas kłótni z Davidsonem, przeżywa nawrócenie religijne i zgadza się na powrót do San Francisco i wypełnienie kary więzienia jaka na nią tam czeka.

Wieczorem przed odjazdem sierżant O’Hara prosi Sadie, żeby go poślubiła - ale ona odmawia. Później, podczas gdy tubylcy grają na bębnach, Davidson spełnia swoje pożądanie, jakie ma do Sadie. Następnego ranka zostaje znaleziony martwy na plaży - okazuje się, że popełnił samobójstwo. Hipokryzja Davidsona jest powodem tego, że Thompson płynie od Sydney z O’Harą, aby rozpocząć tam nowe życie.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]