Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1993/1994

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1993/1994
1992/1993 1994/1995
Miejsce rozpoczęcia Niemcy Berlin
Miejsce zakończenia Holandia Heerenveen
Organizator ISU
500 m Stany Zjednoczone Bonnie Blair

Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m Niemcy Monique Garbrecht

Stany Zjednoczone Dan Jansen
1500 m Austria Emese Hunyady

Holandia Falko Zandstra
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemcy Gunda Niemann

Norwegia Johann Olav Koss

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1993/1994 był 9. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 26 listopada 1993 roku w stolicy Niemiec - Berlinie, a zakończył 20 marca 1994 roku w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 7 miastach, w 6 krajach, na 2 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały: Amerykanka Bonnie Blair na 500 m, Niemka Monique Garbrecht na 1000 m, reprezentująca Austrię Emese Hunyady na 1500 m oraz kolejna Niemka - Gunda Niemann w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Amerykanin Dan Jansen na 500 m i 1000 m, Holender Falko Zandstra wygrał na 1500 m, a Norweg Johann Olav Koss był najlepszy w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
26-28 listopada 1993 Niemcy Berlin 500 m (26 listopada) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Korea Południowa Yoo Seon-hee
Niemcy Monique Garbrecht
1000 m (27 listopada) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Japonia Shiho Kusunose
Niemcy Monique Garbrecht
1500 m (27 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Austria Emese Hunyady
Rosja Swietłana Fiedotkina
3000 m (28 listopada) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Holandia Carla Zijlstra
4-6 grudnia 1993 Norwegia Hamar 500 m (4 grudnia) Korea Południowa Yoo Seon-hee
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Chińska Republika Ludowa Yang Chunyuan
1500 m (4 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Austria Emese Hunyady
Rosja Swietłana Bażanowa
1000 m (5 grudnia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Rosja Swietłana Fiedotkina
Niemcy Sabine Völker
3000 m (5 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Austria Emese Hunyady
Rosja Swietłana Bażanowa
5000 m (6 grudnia) Niemcy Gunda Niemann
Holandia Carla Zijlstra
Włochy Elena Belci-Dal Farra
7-9 stycznia 1994 91. mistrzostwa Europy w wieloboju 1994Norwegia Hamar
14-15 stycznia 1994 Szwajcaria Davos 500 m (14 stycznia) Chińska Republika Ludowa Xue Ruihong
Rosja Swietłana Żurowa
Chińska Republika Ludowa Jin Hua
Niemcy Angela Hauck
Niemcy Franziska Schenk
1500 m (14 stycznia) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Niemcy Ulrike Adeberg
1000 m (15 stycznia) Niemcy Angela Hauck
Rosja Oksana Rawiłowa
Rosja Natalja Połozkowa
3000 m (15 stycznia) Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
Niemcy Claudia Pechstein
21-22 stycznia 1994 Stany Zjednoczone Milwaukee 500 m (21 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Korea Południowa Yoo Seon-hee
Kanada Catriona Le May
1000 m (21 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemcy Angela Hauck
Korea Południowa Yoo Seon-hee
500 m (22 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Korea Południowa Yoo Seon-hee
Japonia Kyōko Shimazaki
1000 m (22 stycznia) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Korea Południowa Yoo Seon-hee
Japonia Shiho Kusunose
22-23 stycznia 1994 Austria Innsbruck 3000 m (22 stycznia) Holandia Carla Zijlstra
Japonia Hiromi Yamamoto
Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
1500 m (23 stycznia) Austria Emese Hunyady
Holandia Annamarie Thomas
Rumunia Mihaela Dascălu
29-30 stycznia 1994 25. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1994Kanada Calgary
5-6 lutego 1994 52. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1994Stany Zjednoczone Butte
12-27 lutego 1994 XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994Norwegia Lillehammer
12-13 marca 1994 Niemcy Inzell 500 m (12 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemcy Franziska Schenk
Kanada Susan Auch
1000 m (12 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemcy Monique Garbrecht
Rosja Oksana Rawiłowa
3000 m (12 marca) Niemcy Gunda Niemann
Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
Rosja Swietłana Bażanowa
500 m (13 marca) Niemcy Monique Garbrecht
Holandia Franziska Schenk
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1500 m (13 marca) Austria Emese Hunyady
Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
Niemcy Gunda Niemann
19-20 marca 1994 Holandia Heerenveen 500 m (19 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemcy Monique Garbrecht
Niemcy Franziska Schenk
1000 m (19 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemcy Monique Garbrecht
Niemcy Anke Baier
3000 m (19 marca) Niemcy Gunda Niemann
Kazachstan Ludmiła Prokaszowa
Austria Emese Hunyady
500 m (20 marca) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemcy Monique Garbrecht
Japonia Shiho Kusunose
Korea Południowa Yoo Seon-hee
1500 m (20 marca) Austria Emese Hunyady
Niemcy Gunda Niemann
Rosja Swietłana Bażanowa
5000 m (20 marca) Niemcy Gunda Niemann
Holandia Carla Zijlstra
Włochy Elena Belci-Dal Farra

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 172
2. Korea Południowa Yoo Seon-hee 140
3. Niemcy Monique Garbrecht 133
4. Niemcy Franziska Schenk 129
5. Kanada Susan Auch 111
6. Niemcy Anke Baier 99
6. Niemcy Angela Hauck 99
8. Norwegia Edel Therese Høiseth 88
9. Rosja Oksana Rawiłowa 85
9. Kanada Catriona Le May 85
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Monique Garbrecht 120
2. Niemcy Angela Hauck 113
3. Korea Południowa Yoo Seon-hee 97
4. Niemcy Franziska Schenk 86
5. Japonia Shiho Kusunose 84
6. Niemcy Anke Baier 77
7. Japonia Seiko Hashimoto 73
8. Rosja Oksana Rawiłowa 69
9. Norwegia Edel Therese Høiseth 67
10. Rumunia Mihaela Dascălu 55
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Austria Emese Hunyady 119
2. Niemcy Gunda Niemann 117
3. Rosja Swietłana Bażanowa 96
4. Holandia Annamarie Thomas 75
5. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 68
6. Rosja Swietłana Fiedotkina 65
7. Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 64
8. Rumunia Mihaela Dascălu 61
9. Niemcy Anke Baier 50
10. Japonia Hiromi Yamamoto 43
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemcy Gunda Niemann 150
2. Holandia Carla Zijlstra 118
3. Rosja Swietłana Bażanowa 117
4. Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 108
5. Włochy Elena Belci-Dal Farra 105
6. Holandia Annamarie Thomas 85
7. Niemcy Anni Friesinger 84
8. Austria Emese Hunyady 78
9. Niemcy Heike Warnicke 64
10. Japonia Hiromi Yamamoto 51

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
26-27 listopada 1993 Niemcy Berlin 500 m (26 listopada) Japonia Hiroyasu Shimizu
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Manabu Horii
1500 m (26 listopada) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Falko Zandstra
Holandia Arjan Schreuder
500 m (27 listopada) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Hiroyasu Shimizu
Rosja Aleksandr Gołubiew
1000 m (27 listopada) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Białoruś Ihar Żalazouski
Niemcy Peter Adeberg
5000 m (28 listopada) Holandia Rintje Ritsma
Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Falko Zandstra
4-6 grudnia 1993 Norwegia Hamar 500 m (4 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Rosja Aleksandr Gołubiew
Norwegia Roger Strøm
5000 m (4 grudnia) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Rintje Ritsma
Holandia Falko Zandstra
500 m (5 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Manabu Horii
Korea Południowa Kim Yun-man
1500 m (5 grudnia) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Arjan Schreuder
Holandia Rintje Ritsma
1000 m (6 grudnia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Rosja Siergiej Klewczenia
Korea Południowa Kim Yun-man
10 000 m (6 grudnia) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Rintje Ritsma
Norwegia Kjell Storelid
7-9 stycznia 1994 91. mistrzostwa Europy w wieloboju 1994Norwegia Hamar
14-16 stycznia 1994 Szwajcaria Davos 500 m (14 stycznia) Rosja Siergiej Klewczenia
Chińska Republika Ludowa Liu Hongbo
Rosja Aleksandr Gołubiew
1500 m (14 stycznia) Holandia Falko Zandstra
Holandia Jeroen Straathof
Norwegia Ådne Søndrål
500 m (15 stycznia) Rosja Siergiej Klewczenia
Norwegia Grunde Njøs
Chińska Republika Ludowa Liu Hongbo
1000 m (15 stycznia) Rosja Siergiej Klewczenia
Norwegia Ådne Søndrål
Białoruś Ihar Żalazouski
5000 m (16 stycznia) Holandia Rintje Ritsma
Holandia Falko Zandstra
Norwegia Kjell Storelid
21-22 stycznia 1994 Stany Zjednoczone Milwaukee 500 m (21 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Yasunori Miyabe
Korea Południowa Kim Yun-man
1000 m (21 stycznia) Kanada Kevin Scott
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Yukinori Miyabe
500 m (22 stycznia) Japonia Yasunori Miyabe
Japonia Manabu Horii
Stany Zjednoczone Dan Jansen
1000 m (22 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Yukinori Miyabe
Japonia Manabu Horii
22-23 stycznia 1994 Austria Innsbruck 1500 m (22 stycznia) Norwegia Ådne Søndrål
Holandia Falko Zandstra
Holandia Rintje Ritsma
5000 m (23 stycznia) Holandia Falko Zandstra
Polska Jaromir Radke
Holandia Bart Veldkamp
29-30 stycznia 1994 25. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1994Kanada Calgary
12-27 lutego 1994 XVII Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994Norwegia Lillehammer
12-13 marca 1994 88. mistrzostwa świata w wieloboju 1994Szwecja Göteborg
19-20 marca 1994 Holandia Heerenveen 500 m (19 marca) Japonia Manabu Horii
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Japonia Yasunori Miyabe
1000 m (19 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Białoruś Ihar Żalazouski
Rosja Siergiej Klewczenia
5000 m (19 marca) Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Kjell Storelid
500 m (20 marca) Japonia Manabu Horii
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Rosja Aleksandr Gołubiew
1500 m (20 marca) Holandia Jeroen Straathof
Holandia Rintje Ritsma
Norwegia Ådne Søndrål
10 000 m (20 marca) Norwegia Kjell Storelid
Norwegia Johann Olav Koss
Holandia Bart Veldkamp

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Dan Jansen 186
2. Japonia Manabu Horii 168
3. Rosja Siergiej Klewczenia 149
4. Rosja Aleksandr Gołubiew 143
5. Japonia Yasunori Miyabe 138
6. Norwegia Roger Strøm 125
7. Korea Południowa Kim Yun-man 95
8. Holandia Gerard van Velde 76
9. Kanada Sylvain Bouchard 75
10. Norwegia Grunde Njøs 73
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Dan Jansen 122
2. Rosja Siergiej Klewczenia 82
3. Białoruś Ihar Żalazouski 80
4. Niemcy Peter Adeberg 75
5. Kanada Sylvain Bouchard 73
6. Japonia Manabu Horii 65
7. Kanada Kevin Scott 63
8. Japonia Yukinori Miyabe 60
9. Austria Roland Brunner 59
10. Kanada Patrick Kelly 55
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Falko Zandstra 92
2. Holandia Rintje Ritsma 88
3. Norwegia Ådne Søndrål 87
4. Holandia Jeroen Straathof 83
5. Holandia Arjan Schreuder 81
6. Niemcy Peter Adeberg 56
7. Niemcy Olaf Zinke 51
8. Norwegia Johann Olav Koss 47
9. Ukraina Jurij Szulha 43
10. Niemcy Thomas Kumm 35
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Norwegia Johann Olav Koss 135
2. Holandia Rintje Ritsma 128
3. Norwegia Kjell Storelid 114
4. Holandia Bart Veldkamp 113
5. Polska Jaromir Radke 106
6. Holandia Falko Zandstra 102
7. Niemcy Frank Dittrich 82
8. Norwegia Atle Vårvik 70
9. Kazachstan Jewgienij Sanarow 59
10. Japonia Toshihiko Itokawa 44
10. Japonia Kazuhiro Sato 44

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]