Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1988/1989

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1988/1989
1987/1988 1989/1990
Miejsce rozpoczęcia Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin
Miejsce zakończenia Holandia Heerenveen
Organizator ISU
500 m Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding

Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck

Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1500 m Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser

Stany Zjednoczone Eric Flaim
Austria Michael Hadschieff
3000/5000 km

5000/10 000 km
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling

Holandia Gerard Kemkers

Puchar Świata w łyżwiarstwie szybkim 1988/1989 był 4. edycją tej imprezy. Cykl rozpoczął się 26 listopada 1988 roku w Berlinie, a zakończył 19 marca 1989 roku w holenderskim Heerenveen.

Puchar Świata rozgrywano w 11 miastach, w 9 krajach, na 2 kontynentach.

Wśród kobiet triumfowały reprezentantki NRD: Christa Luding wygrała na 500 m, Angela Hauck na 1000 m, Constanze Moser na 1500 m, a Heike Schalling była najlepsza w klasyfikacji 3000/5000 m. Wśród mężczyzn zwyciężali: Uwe-Jens Mey z NRD na 500 m i 1000 m, Amerykanin Eric Flaim i Austriak Michael Hadschieff ex aequo na 1500 m, a Holender Gerard Kemkers był najlepszy w klasyfikacji 5000/10 000 m.

Medaliści zawodów[edytuj | edytuj kod]

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
26-27 listopada 1988 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (26 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Katrin Trautvetter
1500 m (26 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Jacqueline Börner
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Pöhland
1000 m (27 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
3000 m (27 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
3-4 grudnia 1988 Holandia Groningen 500 m (3 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Holandia Herma Meijer
1500 m (3 grudnia) Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
Holandia Herma Meijer
1000 m (4 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Holandia Marieke Stam
3000 m (4 grudnia) Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Petra Becker
14-15 stycznia 1989 14. mistrzostwa Europy w wieloboju kobiet 1989Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin Zachodni
4-5 lutego 1989 47. mistrzostwa świata w wieloboju kobiet 1989Stany Zjednoczone Lake Placid
8-9 lutego 1989 Stany Zjednoczone Butte 500 m (8 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
1000 m (8 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
500 m (9 lutego) Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
1500 m (9 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Holandia Yvonne van Gennip
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
11-12 lutego 1989 Kanada Calgary 500 m (11 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1500 m (11 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Holandia Yvonne van Gennip
Holandia Marieke Stam
1000 m (12 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
3000 m (12 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
25-26 lutego 1989 20. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1989Holandia Heerenveen
10-11 marca 1989 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (10 marca) Holandia Christine Aaftink
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
1500 m (10 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1000 m (11 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
3000 m (11 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
18-19 marca 1989 Holandia Heerenveen 1000 m (18 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
3000 m (18 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
500 m (19 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding
Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck
Stany Zjednoczone Bonnie Blair
1500 m (19 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser
Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
5000 m (19 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann
Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling
Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding 122
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck 113
3. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 109
4. Holandia Herma Meijer 82
5. Norwegia Edel Therese Høiseth 80
6. Holandia Marieke Stam 70
7. Kanada Shelley Rhead 69
8. Holandia Ingrid Haringa 64
9. Polska Zofia Tokarczyk 60
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser 59
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Angela Hauck 119
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Christa Luding 117
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser 98
4. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 76
5. Holandia Marieke Stam 75
6. Holandia Ingrid Haringa 58
7. Polska Zofia Tokarczyk 56
8. Austria Emese Nemeth-Hunyady 55
9. Holandia Christine Aaftink 54
10. Holandia Herma Meijer 53
10. Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann 53
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser 118
2. Holandia Marieke Stam 92
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann 90
4. Stany Zjednoczone Bonnie Blair 72
5. Holandia Yvonne van Gennip 69
6. Holandia Herma Meijer 66
6. Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling 66
8. Austria Emese Nemeth-Hunyady 57
9. Holandia Petra Moolhuizen 56
9. Polska Erwina Ryś-Ferens 56
3000/5000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Heike Schalling 119
2. Niemiecka Republika Demokratyczna Gunda Kleemann 114
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Constanze Moser 102
4. Holandia Marieke Stam 87
5. Holandia Petra Moolhuizen 72
6. Holandia Ingrid Paul 71
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Petra Becker 68
8. Austria Emese Nemeth-Hunyady 59
9. Polska Erwina Ryś-Ferens 45
10. Holandia Anja Bollaart 39

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Data Miejsce Konkurencja Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
26-27 listopada 1988 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Berlin 500 m (26 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
Korea Południowa Bae Ki-tae
1500 m (26 listopada) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Spielmann
Stany Zjednoczone Eric Flaim
500 m (27 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
1000 m (27 listopada) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
5000 m (27 listopada) Stany Zjednoczone Eric Flaim
Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Spielmann
Szwecja Tomas Gustafson
3 grudnia 1988 Szwecja Eskilstuna 500 m (3 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Eric Flaim
1000 m (3 grudnia) Korea Południowa Bae Ki-tae
Stany Zjednoczone Patrick Seltsam
Stany Zjednoczone Dave Cruikshank
5000 m (3 grudnia) Holandia Leo Visser
Holandia Gerard Kemkers
Szwecja Per Bengtsson
4 grudnia 1988 Norwegia Oslo 500 m (4 grudnia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
Norwegia Roger Strøm
1500 m (4 grudnia) Austria Michael Hadschieff
Włochy Roberto Sighel
Stany Zjednoczone Eric Flaim
3000 m (4 grudnia) Norwegia Geir Karlstad
Holandia Leo Visser
Szwecja Tomas Gustafson
14-15 stycznia 1989 Szwajcaria Davos 500 m (14 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
1500 m (14 stycznia) Stany Zjednoczone Eric Flaim
Holandia Gerard Kemkers
Holandia Annejan Portijk
500 m (15 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
Niemiecka Republika Demokratyczna André Sobeck
1000 m (15 stycznia) Korea Południowa Bae Ki-tae
Stany Zjednoczone Eric Flaim
Stany Zjednoczone Nick Thometz
3000 m (15 stycznia) Holandia Gerard Kemkers
Szwecja Tomas Gustafson
Austria Christian Eminger
21-22 stycznia 1989 86. mistrzostwa Europy w wieloboju 1989Szwecja Göteborg
28-29 stycznia 1989 Włochy Baselga di Pinè 500 m (28 stycznia) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Bae Ki-tae
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m (28 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
500 m (29 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Bae Ki-tae
1000 m (29 stycznia) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Stany Zjednoczone Eric Flaim
11-12 lutego 1989 83. mistrzostwa świata w wieloboju 1989Norwegia Oslo
18-19 lutego 1989 Austria Innsbruck 500 m (18 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Korea Południowa Bae Ki-tae
Japonia Yasushi Kuroiwa
1500 m (18 lutego) Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
Austria Michael Hadschieff
Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
500 m (19 lutego) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Korea Południowa Bae Ki-tae
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1000 m (19 lutego) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann
5000 m (19 lutego) Norwegia Geir Karlstad
Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Spielmann
Holandia Gerard Kemkers
25-26 lutego 1989 20. Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim 1989Holandia Heerenveen
11-12 marca 1989 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Inzell 500 m (11 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
Korea Południowa Bae Ki-tae
1500 m (11 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Spielmann
Stany Zjednoczone Eric Flaim
Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
500 m (12 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Niemiecka Republika Demokratyczna André Sobeck
1000 m (12 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Stany Zjednoczone Nick Thometz
5000 m (12 marca) Holandia Gerard Kemkers
Holandia Ben van der Burg
Włochy Roberto Sighel
18-19 marca 1989 Holandia Heerenveen 500 m (18 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow
1000 m (18 marca) Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Stany Zjednoczone Dan Jansen
Stany Zjednoczone Nick Thometz
5000 m (18 marca) Włochy Roberto Sighel
Holandia Gerard Kemkers
Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Spielmann
500 m (19 marca) Stany Zjednoczone Dan Jansen
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski
Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey
1500 m (19 marca) Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg
Austria Michael Hadschieff
Włochy Roberto Sighel
10 000 m (19 marca) Holandia Bart Veldkamp
Norwegia Geir Karlstad
Holandia Gerard Kemkers

Klasyfikacje[edytuj | edytuj kod]

500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 242
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 223
3. Korea Południowa Bae Ki-tae 204
4. Stany Zjednoczone Nick Thometz 179
5. Niemiecka Republika Demokratyczna André Sobeck 154
6. Stany Zjednoczone Dave Cruikshank 141
7. Stany Zjednoczone Patrick Seltsam 123
8. Norwegia Frode Rønning 119
9. Stany Zjednoczone Eric Flaim 116
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Andriej Bachwałow 114
1000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Niemiecka Republika Demokratyczna Uwe-Jens Mey 130
2. Stany Zjednoczone Dan Jansen 126
3. Korea Południowa Bae Ki-tae 117
4. Stany Zjednoczone Nick Thometz 112
5. Stany Zjednoczone Eric Flaim 106
6. Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann 101
7. Stany Zjednoczone Dave Cruikshank 85
8. Szwecja Björn Forslund 75
9. Niemiecka Republika Demokratyczna André Sobeck 71
10. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Igor Żelezowski 67
1500 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Stany Zjednoczone Eric Flaim 102
1. Austria Michael Hadschieff 102
3. Niemiecka Republika Demokratyczna Peter Adeberg 101
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Spielmann 90
5. Niemiecka Republika Demokratyczna André Hoffmann 71
6. Włochy Roberto Sighel 67
7. Austria Christian Eminger 65
7. Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Georg Herda 65
7. Norwegia Johann Olav Koss 65
10. Holandia Gerard Kemkers 61
5000&10000 metrów
Lp. Zawodnik Punkty
1. Holandia Gerard Kemkers 152
2. Norwegia Geir Karlstad 126
3. Szwecja Tomas Gustafson 114
4. Niemiecka Republika Demokratyczna Michael Spielmann 113
5. Holandia Bart Veldkamp 112
6. Austria Christian Eminger 110
7. Włochy Roberto Sighel 101
8. Norwegia Johann Olav Koss 90
9. Stany Zjednoczone Eric Flaim 73
10. Szwecja Per Bengtsson 68

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]