Przejdź do zawartości

Pudding

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Pudding – określenie szeregu luźno ze sobą związanych potraw kuchni brytyjskiej. Nie istnieje ścisła definicja, która obejmowałaby wszystkie te potrawy[1]. Często przyrządzane są z mąki, tłuszczu i jaj, na słodko (np. z dodatkiem owoców) lub słono (nadziewane lub podawane z mięsem), gotowane (w wodzie lub na parze) bądź pieczone i podawane na ciepło jako danie główne, dodatek lub deser[a]. Mianem puddingów określa się także mieszankę mięsa lub podrobów z dodatkami (np. płatkami owsianymi), zawiniętą w jelito czy żołądek i poddaną gotowaniu[1][2][3].

W Stanach Zjednoczonych mianem puddingu określa się desery o kremowej konsystencji, przyrządzane z mleka i spożywane na zimno, zbliżone do budyniu (kisielu mlecznego)[2][1].

Etymologia słowa pudding: angielskie określenie black pudding (rodzaj kiełbasy) prawdopodobnie pochodzi od francuskiego boudin (rodzaj kiełbasy), od łacińskiego słowa botellus oznaczającego kiełbasę lub jelito cienkie[2].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W języku angielskim (brytyjskim) funkcjonuje również dodatkowe znaczenie słowa pudding – deser, tj. danie spożywane po posiłku głównym, niezależnie od jego rodzaju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Alan Davidson: The Oxford Companion to Food. Oxford University Press, 2014, s. 656. ISBN 0-19-967733-6. (ang.).
  2. a b c hasło „pudding”. [w:] Oxford Dictionaries (en.oxforddictionaries.com) [on-line]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-17)]. (ang.).
  3. Pudding. Cambridge Dictionary. [dostęp 2017-01-07]. (ang.).