Pustynia Pstra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pustynia Pstra
Formacja Blue Mesa w Parku Narodowym Skamieniałego Lasu

Pustynia Pstra (ang. Painted Desert) – półpustynia w amerykańskim stanie Arizona na Wyżynie Kolorado[1][2]. Rozciąga się od Parku Narodowego Wielkiego Kanionu do Parku Narodowego Skamieniałego Lasu na północnym brzegu rzeki Małe Kolorado[3]. Na jej terenie znajdują się rezerwaty Indian plemion Hopi i Navaho.

Nazwa pustyni, po raz pierwszy wprowadzona w 1858 roku przez Josepha Ivesa, żołnierza, botanika i eksploratora Arizony[2], pochodzi od powszechnych, zalegających płytowo formacji skalnych o jaskrawych kolorach, głównie czerwonych, pomarańczowych, żółtych i szarych.

Około 200 mln lat temu Pustynia Pstra była szeroką, bagnistą równiną zalewową. Zalewy pozostawiły po sobie warstwy mułu, żwiru i popiołów wulkanicznych, z których powstały piaskowce i łupki. Później tereny te zalało duże morze a następnie, około 65 mln lat temu, obszar Pustyni Pstrej został wypiętrzony podczas ruchów górotwórczych, które utworzyły Góry Skaliste. Pustynia leży na średniej wysokości 1825 m n.p.m.[1] (od 1370 do 1980 m n.p.m.[2]). Obecnie na jej terenie znajdują się liczne skamieniałości z okresu triasu, między innymi liczne egzemplarze skrzemieniałego drewna, z których znany jest Park Narodowy Skamieniałego Lasu[4].

Na pustyni panują bardzo trudne do życia warunki klimatyczne. Średnioroczne opady wahają się od 127 do 229 mm, natomiast temperatury w lecie dochodzą do 41°C, podczas gdy w zimie spadają do - 31°C[2]. W klasyfikacji klimatów Köppena jest to zimny klimat pustynny (BWk).


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Feature Detail Report for: Painted Desert. The Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2017-01-19]. (ang.).
  2. a b c d Painted Desert, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2017-01-19] (ang.).
  3. Petrified Forest, A Place for Discovery. National Park Service. [dostęp 2017-01-19]. (ang.).
  4. Petrified Forest National Park. DesertUSA. [dostęp 2017-01-19]. (ang.).