Puszcza Pyzdrska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Puszcza Pyzdrska
Ilustracja
Puszcza w okolicy Górnych Grądów
Państwo  Polska
Powierzchnia 44 tys. ha
Miejscowości Blizanów, Chocz, Gizałki, Grodziec, Mycielin, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Stawiszyn
Rodzaj obiektu puszcza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Puszcza Pyzdrska
Puszcza Pyzdrska
Ziemia51°59′47,4447″N 17°57′02,2971″E/51,996512 17,950638
Krajobraz puszczański w rejonie Łazińska Pierwszego
Architektura z rudy darniowej - chałupa w Czarnybrodzie

Puszcza Pyzdrskapuszcza w środkowej Polsce, na Nizinie Południowowielkopolskiej, na prawym brzegu dolnej Prosny; zajmuje Dolinę Konińską, Równinę Rychwalską i część Wysoczyzny Kaliskiej; podregion etnograficzny w Kaliskiem.

Obszar[edytuj | edytuj kod]

Puszcza Pyzdrska znajduje się na obszarze należącym do 10 gmin: Blizanów, Chocz, Gizałki, Grodziec, Mycielin, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Stawiszyn i Zagórów. Obszar ten jest położony aż na terenie 5 powiatów: wrzesińskiego, kaliskiego, konińskiego, pleszewskiego i słupeckiego.

W połowie XVIII w. puszcza obejmowała obszar 44 tys. ha. W chwili obecnej tereny zalesione stanowią tu ok. 26 tys. ha , z czego największy zwarty obszar leśny ma ok. 17 tys. ha. Większość lasów podlega Nadleśnictwu Grodziec.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa puszczy pochodzi od Pyzdr - miasta królewskiego, jednego z najstarszych miast lokacyjnych w Wielkopolsce, którego własność w latach 1387-1793 stanowiło blisko 1/6 obszaru puszczy.

Olędrzy[edytuj | edytuj kod]

Puszcza Pyzdrska jest jednym z największych skupisk wsi olęderskich w Polsce. Znajduje się tu ponad 70 miejscowości o takim rodowodzie.

Krajobraz charakteryzuje się mozaiką lasów, pól i łąk, występowaniem obszarów bagnistych i polodowcowych wzniesień. Miejscowości mają przeważnie zabudowę rozproszoną, wiele domostw jest obecnie opuszczonych.

W krajobrazie występują pozostałości dawnego budownictwa wiejskiego, w tym domy z rudy darniowej („domy z żelaza”), domy z gliny i drewna. Pozostałością po osadnictwie olęderskim są m.in. obiekty sakralne:

Dziedzictwo kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Działania dotyczące dziedzictwa kulturowego Puszczy Pyzdrskiej realizowane są przez Towarzystwo Kulturalne „Echo Pyzdr” w takich projektach jak:

  • „Puszcza Pyzdrska - Olędrzy i ich żelazne domy”,
  • „Puszcza Pyzdrska - olęderskie tradycje budowlane”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]