QI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
QI
Rodzaj programu panel show
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Prowadzący Sandi Toksvig
(od 2016)
Stephen Fry (2003–2016)
Data premiery 2002
Lata emisji od 2003
Liczba odcinków 260 (18)
Czas trwania odcinka ok. 30 minut
ok. 45 minut (wersja XL)
Produkcja
Produkcja John Lloyd
Reżyseria Ian Lorimer
Stacja telewizyjna BBC One

QI (Quite Interesting) – brytyjski panel show emitowany przez telewizję BBC One, prowadzony przez Stephena Frya. Oprócz prowadzącego program jedynym stałym uczestnikiem jest angielski komik i aktor, Alan Davies. W październiku 2015 roku Fry ogłosił, że seria M będzie ostatnią, w której wystąpi jako prowadzący. Jego miejsce zajmie brytyjska aktorka i komik, Sandi Toksvig[1].

Format[edytuj | edytuj kod]

Pytania zadawane są w sposób wieloznaczny, by utrudnić uczestnikom udzielenia prawidłowej odpowiedzi. W zamian punkty przyznawane są nie tylko za prawidłową odpowiedź, ale także za inne interesujące fakty, nawet jeśli nie mają bezpośredniego związku z zadanym pytaniem. Punkty są odejmowane za udzielenie odpowiedzi nieprawidłowych oraz banalnych, oczywistych, błędnie uznawanych za prawidłowe[2]. W niektórych odcinkach punkty są także przyznawane lub odejmowane za dodatkowe wyzwania, nie jest to jednak regułą.

Negatywne wyniki punktowe są częste, także wśród zwycięzców. Wyniki są ogłaszane pod koniec poszczególnych odcinków. Fry powiedział w jednym z programów: "Myślę, że wszyscy się zgodzą, iż nikt w tym wszechświecie nie rozumie systemu punktowania w QI"[3]. Także John Lloyd, jeden z twórców programu przyznał, iż nie ma pojęcia jak przyznawane są punkty, dodając, że jest jednak ktoś komu producenci płacą za sprawdzanie wyników.

Inne wersje[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku format został sprzedany holenderskiej stacji VARA. Już 28 grudnia 2008 roku ruszyła pierwsza seria holenderskiej wersji, także pod nazwą QI. Prowadzącym jest pisarz Arthur Japin, a regularnym uczestnikiem jest komik Thomas van Luyn[4].

We wrześniu 2012 roku stacja SVT1 rozpoczęła nadawanie szwedzkiej wersji programu pod nazwą Intresseklubben. Prowadzącym jest komik Johan Wester, a regularnym uczestnikiem jest Anders Jansson[5].

W sierpniu 2013 roku stacja Prima TV rozpoczęła nadawanie pierwszej serii czeskiej wersji pod nazwą QI: Na vše máme odpověď. Program prowadzi muzyk i prezenter telewizyjny, Leoš Mareš, a stałym uczestnikiem jest inny prezenter, Patrik Hezucký[6].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stephen Fry steps down as QI host (ang.)
  2. QI: "Atoms", Seria A, odcinek 4, 2 października 2003 r.
  3. QI: "International" Seria I, odcinek 2, 16 września 2011 r.
  4. QI goes Dutch (ang.)
  5. Johan Wester och Anders Jansson tar sig an säsong (szw.)
  6. VyVolení s Prachařovou i další Talent. Prima představila podzimní program (cz.)