Przejdź do zawartości

BBC Four

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
BBC Four
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

2 marca 2002

Format obrazu

16:9

Właściciel

BBC

Kraj nadawania

Wielka Brytania

Siedziba

Londyn, Wielka Brytania

Udziały w rynku

0.47% (lipiec 2005)

Zastąpił

BBC Knowledge UK

Strona internetowa

BBC Fourbrytyjski kanał telewizyjny należący do publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, BBC.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Specjalnością kanału są kultura i sztuka oraz filmy dokumentalne, co pozwala porównywać go do arte czy TVP Kultura. Od poniedziałku do piątku o 20:00 emitowany jest magazyn aktualności międzynarodowych World News Today, przygotowywany w ścisłej współpracy z BBC World News i pokazywany równocześnie na obu kanałach. BBC Four uważany jest za najbardziej intelektualny i wysublimowany spośród kanałów telewizyjnych BBC. Powstał 2 marca 2002 w wyniku gruntownego przekształcenia działającego wcześniej kanału BBC Knowledge.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

BBC Four nadaje codziennie w godzinach 19:00 – 04:00 w miejscu zajmowanym w ciągu dnia przez CBeebies. Kanał ten dostępny jest w Wielkiej Brytanii w naziemnym przekazie cyfrowym, w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych. Przekaz z satelitów Astra 2E i 2F jest niekodowany. Teoretycznie stacja dostępna jest również przez satelitę Intelsat 907, lecz przekaz ten ma charakter techniczny, jest kodowany i służy naziemnej platformie Freeview[1].

26 maja 2022 roku dyrektor generalny BBC Tim Davie zapowiedział wyłączenie sygnału telewizyjnego BBC Four w najbliższych latach i przeniesienie go do internetowej usługi nadawcy - Iplayer. Powodem ma być cięcie kosztów.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BBC Four. lyngsat.com. [dostęp 2014-03-12]. (ang.).
  2. Rose Hill, CBBC and BBC Four axed from TV screens by BBC with 1000 jobs also cut [online], mirror, 26 maja 2022 [dostęp 2022-05-29] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]