Rachel Carson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rachel Carson
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 27 maja 1907
Springdale
Data i miejsce śmierci 14 kwietnia 1964
Silver Spring

Rachel Carson (ur. 27 maja 1907 w Springdale, zm. 14 kwietnia 1964 w Silver Spring) – amerykańska biolog, autorka książek popularnonaukowych.

Tytuł magistra zoologii uzyskała na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Pierwszą pracę podjęła w Urzędzie ds. Rybołówstwa, a jej zadaniem było opracowanie liczącego 52 odcinki programu radiowego „Romance Under the Waters”.

W 1937 r. opublikowała artykuł „The Atlantic”, w którym opowiadała o oceanie nie z perspektywy człowieka, a żyjących w nim zwierząt i roślin. Artykuł doprowadził do publikacji jej pierwszej książki „Under the Sea-Wind”.

„Morze wokół nas”, które opublikowała w 1951 r. zdobyło prestiżową National Book Award w dziedzinie literatury popularnonaukowej.

Jej książka Silent Spring zwróciła uwagę społeczeństwa na sprawy ekologii i ochrony środowiska, a także znacząco przyczyniła się do powstania globalnego ruchu ekologicznego. „Silent Spring” najpierw we fragmentach ukazało się w „The New Yorker”, publikacja książkowa o niszczycielskich skutkach nadużywania pestycydów miała miejsce w 1962 r.[1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rachel Swaby, "Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat", 2017.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]