Rachel Jackson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rachel Robards Jackson
Rachel Robards Jackson
Data urodzenia zap. 15 czerwca 1767
Data i miejsce śmierci 22 grudnia 1828
Nashville, Tennessee

Rachel Robards Jackson z domu Donelson (ur. zap. 15 czerwca 1767, zm. 22 grudnia 1828 w Nashville) – córka pułkownika Johna Donelsona i Rachel Stockley.

Życiorys[edytuj]

1 marca 1785 poślubiła w hrabstwie Lincoln w Kentucky właściciela ziemskiego Lewisa Robardsa. Małżeństwo nie należało do udanych. Lewis był zazdrosny o żonę, zwracającą uwagę mężczyzn. Kilka lat po ślubie Rachel przeprowadziła się do matki, gdzie poznała Andrew Jacksona. Gdy Robards przyjechał do domu teściowej, by pogodzić się z Rachel, został wyzwany przez Andrew na pojedynek. Lewis nie przyjął wezwania i wkrótce wraz z Rachel wrócili do Kentucky.

W 1790 Rachel ostatecznie opuściła męża i zamieszkała z Jacksonem. Robards zażądał rozwodu, oskarżając żonę o zdradę. Rozpuścił plotkę, jakoby już go otrzymał, toteż w sierpniu 1791 w Natchez w Missisipi, Rachel została żoną Andrew Jacksona. W grudniu 1793 wyszło na jaw, że rozwód Rachel i Lewisa został orzeczony dopiero trzy miesiące wcześniej. Aby uprawomocnić swoje małżeństwo, 17 stycznia 1794 w Nashville Rachel i Andrew ponownie zawarli związek małżeński. W rzeczywistości rozwód Robardsów stał się prawomocny dopiero dwa lata później. Małżeństwo Rachel i Andrew było bezpotomne, jednak wspólnie wychowywali kuzynów Rachel. Jednego z nich, Andrew Jacksona juniora zaadoptowali.

Podczas kampanii wyborczej męża na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Rachel stała się obiektem złośliwych i szyderczych ataków. Zmarła na atak serca wkrótce po wyborze Andrew na prezydenta, jednak przed jego oficjalnym zaprzysiężeniem. Funkcję pierwszej damy objęła żona siostrzeńca Rachel, Emily Donelson Jackson.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]