Rakahanga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wyspy. Zobacz też: osada Rakahanga na tej wyspie.
Rakahanga
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne atolu
Państwo  Nowa Zelandia
Terytorium stowarzyszone  Wyspy Cooka
Akwen Ocean Spokojny
Archipelag Północne Wyspy Cooka
Powierzchnia 4,1 km²
Populacja (2007)
• liczba ludności

125
Położenie na mapie Wysp Cooka
Mapa lokalizacyjna Wysp Cooka
Rakahanga
Rakahanga
Ziemia10°02′S 161°05′W/-10,033333 -161,083333
Mapa wyspy

Rakahanga – atol wchodzący w skład Północnych Wysp Cooka, należący administracyjnie do terytorium zależnego Nowej ZelandiiWyspy Cooka. Atol stanowi jednocześnie jednostkę administracyjną o takiej samej nazwie.

Atol ma powierzchnię 4,1 km², a zamieszkany jest przez 125 mieszkańców (dane szacunkowe na 2007). W skład atolu wchodzą 3 większe wyspy (Rakahanga, Tetaha Kiraro i Tetukono) oraz kilkanaście drobnych wysepek. Na atolu znajduje się tylko jedna miejscowość – Rakahanga położona na wyspie o tej samej nazwie, w której mieszka większość mieszkańców atolu.

Prawdopodobnie atol został odkryty w czasie podróży Magellana w 1521, jednak nie ma co do tego pewności. Z pewnością jest znany od 1606, kiedy do jego brzegów przybył Hiszpan Pedro Fernandes de Queirós. Od 1888 wraz z innymi wyspami archipelagu stanowi protektorat brytyjski, zwany od 1891 Cook Islands Federation. W 1901 atol wraz z całymi Wyspami Cooka został przekazany Nowej Zelandii. Od początku XX wieku do atolu roszczenia zgłaszały Stany Zjednoczone. W 1980 roku został podpisany traktat pomiędzy Nową Zelandią a Stanami Zjednoczonymi, na mocy którego Stany Zjednoczone uznały zwierzchność Nowej Zelandii nad wyspami.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]